Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

„Piątka na Wakacjach” – wzdłuż Wielkich Jezior Mazurskich

09.08.2019

Region

Za nami kolejna edycja trasy „Piątka na wakacjach”. W ramach naszej akcji odwiedzamy najciekawsze miejsca na Mazurach i Suwalszczyźnie. Tym razem, w piątek (09.08), reporterzy podróżowali wzdłuż szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Monika Tyszkiewicz i Arkadiusz Sikora rozpoczęli podróż od Węgorzewa. W tamtejszym porcie wodnym spotkaliśmy pana Mariusza, który przyjeżdża tutaj, pod żagle, niemalże co rok.

Pod Węgorzewem, w miejscowości Mamerki, mieści się kompleks bunkrów, a w nim – muzeum.
– Zobaczymy tam, między innymi, najwyższą wieżę widokową na Mazurach – mówi Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach.

Znad Mamr udaliśmy się nad Jezioro Ryńskie. Jak żyje prawdziwy żeglarz? Na to pytanie odpowiedział nam Juliusz Leczycki z Ekomariny w Rynie.

Kolejnym przystankiem na trasie „Piątki na Wakacjach” było owiane legendami „źródełko miłości” na mrągowskiej promenadzie. Pan Paweł z rodziną przyjechali tutaj z Mazowsza.

Nasi rozmówcy otrzymali pamiątkowe gadżety Radia 5. Tym razem reporterzy „Piątki na Wakacjach” przejechali około 250 km. Odwiedziliśmy Węgorzewo, Mamerki, Giżycko, Ryn i Mrągowo.

Źródło: Radio 5
Autor: tg, mb