Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Pieniądze na klasztor, muzeum i kaplicę

21.10.2016

Umowy na dotacje dla wigierskiego klasztoru, suwalskiego muzeum i kaplicy w Studzienicznej podpisały dziś władze województwa podlaskiego na czele z marszałkiem, Jerzym Leszczyńskim.
Zgodnie z dokumentami Pokamedulski Klasztor w Wigrach otrzyma ponad 9 milionów złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na ochronę Domu Królewskiego i Kaplicy Kanclerskiej oraz powołanie sal tematycznych. Muzeum dostanie prawie dwa miliony złotych na przebudowę budynku Muzeum imienia Marii Konopnickiej, a kaplica w Studzienicznej pół miliona na prace restauratorskie i konserwatorskie.
Uroczyste podpisanie umów odbyło się w klasztorze w Wigrach, jak określił marszałek, perle zabytków województwa podlaskiego.

Klasztorny projekt będzie realizować Fundacja Wigry Pro.
– Głównym zadaniem planowanych działań będzie pokazanie zwyczajów i życia kamedułów – mówi Ksiądz Jacek Nogowski, prezes Fundacji.

Natomiast dotacja dla muzeum pozwoli całkowicie zmienić oblicze obiektu. Jak mówi Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, zmiany czekają budynek i teren wokół Muzeum imienia Marii Konopnickiej.