Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Pierwsza taka sesja w historii miasta

29.04.2020

Suwałki

Uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości części suwalskich przedsiębiorców podjęli dziś (29.04) miejscy radni. Z projektem, który w dobie pandemii ma ulżyć hotelarzom, restauratorom i przedsiębiorcom zajmującym się organizacją imprez, wystąpił Czesław Renkiewicz, prezydent miasta. Jednocześnie włodarz przedstawił informację o sytuacji suwalskich przedsiębiorców. Jak powiedział, miejscowy Powiatowy Urząd Pracy zanotował w kwietniu prawie 2,5 tysiąca bezrobotnych, o prawie ćwierć tysiąca więcej niż na koniec minionego roku. Jak ocenił prezydent, to niedużo, ale są zakłady, które rozważają zwolnienia grupowe. Co więcej, prawie 300 przedsiębiorców wystąpiło o pomoc w zakresie zwolnień z opłat na prawie 4 miliony złotych, które to wnioski samorząd sukcesywnie rozpatruje. Ponadto radni jednogłośnie poparli uchwałę dotyczącą utworzenia w I Liceum Ogólnokształcącym numer 1 oddziałów międzynarodowych, które pozwolą absolwentom na zdawanie międzynarodowej matury. Dorota Jabłońska, dyrektor szkoły już wcześniej mówiła, że to trudna decyzja, bo oddziały podniosą koszty kształcenia, a w dobie pandemii samorząd szuka oszczędności. Przykładowo, szacowany tegoroczny koszt w to 100 tysięcy złotych, a przyszłoroczny już 240 tysięcy. Niemniej uchwała spotkała się z jednogłośnym poparciem a samo przedsięwzięcie z gratulacjami rajców. Kolejną decyzją „oświatową” była likwidacja V Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Technicznych, które w rzeczywistości funkcjonowało jedynie „na papierze”. Jak przypomniał prezydent, ostatni absolwenci opuścili to liceum 11 lat temu.

Radni zdecydowali też o ustanowieniu kąpieliska na zalewie „Arkadia” w Suwałkach. To nie znaczy, że kąpielisko będzie na pewno czynne. Wszystko zależy od przebiegu pandemii koronawirusa i rządowych decyzji w sprawie łagodzenia pandemicznych obostrzeń. Jeśli jednak nic nie stanie na przeszkodzie, zgodnie z pierwotnym planem Ośrodek Sportu i Rekreacji będzie mógł uruchomić kąpielisko pierwszego lipca, a do godziny 10:00 do 18:00 na miejscu będą czuwać ratownicy. Ponadto, jak poinformował Czesław Renkiewicz, prezydent miasta, samorząd wesprze kąpieliska na terenie gminy Suwałki, w miejscowościach Krzywe i Stary Folwark.

 

Obrady, ze względu na pandemię koronawirusa, po raz pierwszy w historii Suwałk, odbywały się w trybie zdalnym. Radni komunikowali się za pośrednictwem sieci  internetowej.

AP