Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza 17 lutego 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Tomek Suchocki
Tomek Suchocki

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Pierwsze przypadki ASF u dzików


powiat grajewski

Pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików w powiecie grajewskim. Jak informuje Radio 5 Józef Matyskieła, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie, dwa przypadki dotyczyły odstrzelonych zwierząt, jeden padłego dzika.

Choroba ASF została potwierdzona specjalistycznymi badaniami. Wykryte przypadki dotyczą  gminy Radziłów, są to okolice miejscowości Klimaszewnica oraz gminy Grajewo w okolicach miejscowości Ciemnoszyje.

Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi jedynie dla świń. Matyskieła apeluje do rolników, którzy hodują trzodę chlewną o odpowiednie zabezpieczenie zwierząt przed dzikami.

Autor: ate     Źródło: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie Data: 27 stycznia 2017

   
Tagi:

6 Komentarzy

 1. adam Odpowiedz

  Miedzy innymi dzieki odstrzałom dzikow przez mysliwych wykrywa sie coraz wiecej ognisk ASF. Co na to pseudo ekolodzy ,którzy toleruja zabijanie tysiecy swinek na schaboszczaki a pozyskiwanie dzika ktory niszczy ciężka pracę rolnika im przeszkadza. Ostanio widziano w knajpie głównego protestującego jak pałaszował schabowego nie mieszczącego sie na talerzu. Ze względu na ustawę nie umieścimy nazwiska.

  1. Wasz Baćka Odpowiedz

   Dzięki odstrzałom dzików przez myśliwych zwalniają się dzicze rewiry zajmowane następnie przez dziki migrujące ze wschodu, niejednokrotnie zakażone. Stąd i więcej ognisk ASF. Poczytaj trochę opinii naukowców, a nie ględź o schabowym większym od talerza.

 2. adam Odpowiedz

  Ty jak tam Baćka czy ktoś inny przyznaj sie lubisz schabowego ze świnki nie jest wg ciebie beee. W niektórych ubojniach wadliwie obliczony prąd zabijania /głuszenia/ poraża i swinka za nogę jeszcze żywa ma upuszczaną krew i biczami gumowymi usuwaną szczecinę. To ci Baćka nie przeszkadza. Tak cie uraził ten schabowy że pewnie zażerasz sie nim każdego dnia.Tylko dziczek ci przeszkadza bo w koncu zaistniałeś.Dzik to zwierzę migrujace czy zdrowy czy zarażony potrafi nocą przebyć w poszukiwaniu karmy nawet 40 km. Niekiedy wraca na stare tereny a niekiedy pozostaje ze względu na obfitośc pożywienia. Baćka poczytaj troche i zostaw tych naukowców w spokoju. Idż zjedz schabowego.

  1. Wasz Baćka Odpowiedz

   Adam (w przeciwieństwie do Ciebie umiem czytać i nie napiszę adaś siadaś czy ktoś inny), wygląda na to, że jesteś rzeźnikiem. Twoja znajomość szczegółów uboju jest zadziwiająca. Mam wrażenie, że Cię to fascynuje i podnieca. Cóż, można i tak. Ja tam od 10 lat nie biorę mięsa do ust i dobrze mi z tym. Schabowe jedzone przez innych mnie nie urażają, staram się naprawiać świat zmieniając wyłącznie siebie. Życzę zdrowia i mniej nerwów – jak się tak będziesz zaperzał, to udar albo zawał jak w banku.
   PS dziczek mi nie przeszkadza. Przeszkadzają żłoby uważające, że mają patent na nieomylność.

 3. Kazik Odpowiedz

  Tu chodzi by nadwyżki żywca wieprzowego z Niemiec i innych krajów zachodnich trafiły do Polski . Kupimy w Tesko , Kauflandzie i Biedronkach. A polskiemu rolnikowi nie wojno hodować jednej świnki dla siebie bo musi prowadzić dokumentację taką jakby miał 1000 sztuk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.