Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Pierwszeństwo głosowania dla seniorów i kobiet w ciąży

10.07.2020

region

Dwa dni zostały do drugiej tury wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze zostaną otwarte w niedzielę o godzinie 7:00 i – podobnie jak dwa tygodnie temu – będą obowiązywały w nich rygory sanitarne.

W kolejce do głosowania musimy zachować bezpieczny dystans. Do siedziby właściwej komisji okręgowej wchodzimy w maseczce, dobrze jest mieć ze sobą także rękawiczki i własny długopis. Przed odbiorem karty dezynfekujemy ręce. To już dobrze znany schemat.

Tym razem jednak w rozporządzeniu ministra zdrowia pojawił się dodatkowy zapis o czterech grupach, które będą obsługiwane w pierwszej kolejności. Pierwszeństwo w kolejce dotyczy między innymi osób po 60. roku życia i kobiet w ciąży.

Piotr Sarnacki, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie przypomina także, by zwrócić uwagę, czy na karcie do głosowania widnieją dwie pieczątki. Jeżeli którejś z nich zabraknie – nasz głos będzie nieważny, a takie przypadki zdarzały się podczas pierwszej tury.

Na karcie znajdą się tym razem dwa nazwiska. Wypełniając ją, możemy skorzystać z instrukcji na dole.

Wybory prezydenckie zaczną się w niedzielę o godzinie 7:00. Lokale wyborcze czynne będą do 21:00.

Dziś (10.07) jest już ostatni dzień na to, by odebrać w urzędzie miasta czy gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument umożliwia oddanie głosu w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju i za granicą.

Przypominamy, że także dzisiaj (10.07) o północy rozpoczyna się cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi grzywna – najcięższa, bo nawet do miliona złotych może wynieść za publikację sondaży w tym czasie.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp