Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Pierwszy taki zabytek w woj. podlaskim

25.11.2020

Augustów

Neon „Albatros” z Augustowa już oficjalnie na liście zabytków województwa podlaskiego. To pierwszy taki obiekt w regionie. Pierwsze lampy neonowe powstały na początku XX wieku we Francji. Zaraz po wynalezieniu znalazły zastosowanie jako oświetlające ulice i przyciągające oko reklamy zewnętrzne. Piękne pastelowe i czerwone światła szybko zyskały popularność na całym świecie. W Polsce szczyt swojej popularności zdobyły na przełomie lat 60-tych i 80-tych.
– W tym samym czasie powstał augustowski ,,Albatros”. Kultowy szyld pochodzi z lat 60-tych XX wieku, a w tym miejscu funkcjonuje od 1962 roku – mówi Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

– Neony to obecnie zapomniana już dziedzina sztuki użytkowej. W przypadku augustowskiego ,,Albatrosa” została zachowana oryginalna forma, co nie zdarza się często – dodaje konserwator.

Przypomnijmy, że liczący ponad pół wieku neon znajduje się przy ulicy Mostowej w Augustowie. Został rozsławiony przez Janusza Laskowskiego piosenką „Beata”. Postać bohaterki tego utworu została już wcześniej uhonorowana przez władze Augustowa. W tym samym miejscu znajduje się pomnik tytułowej Beaty z Albatrosa. O Beacie krążą prawdziwe legendy. Miejscowi mówią, że była kelnerką, niespełnioną miłością piosenkarza, dziewczyną z Suwałk, która w Augustowie spędzała wakacje, piękną siedemnastolatką.

Autor: mz