Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Piramida finansowa w Ełku? Są zatrzymani

19.03.2019

Ełk

Ełccy śledczy rozbili działającą na terenie miasta piramidę finansową. Jak informują policjanci z ełckiej komendy, w sprawie mogło zostać poszkodowanych nawet kilkaset osób. Agata Jonik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ełku, potwierdza zatrzymanie dwóch osób.

Sprawę z Prokuratury Rejonowej w Ełku przejęła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach, jednak z uwagi na dobro prowadzonego postępowania, odmawiają udzielenia szczegółowych informacji.

Piramida finansowa to niebezpieczny proceder, opierający się o ludzką naiwność. Kolejni jej uczestnicy, wpłacają pieniądze, uzyskując zapewnienia o dobrym inwestowaniu pieniędzy i wysokich zyskach.

W rzeczywistości, wypłacane pieniądze pochodzą od kolejnych oszukanych osób, dołączających na niższe szczeble piramidy. Struktura jest w stanie utrzymać się tak długo, na ile pozwala napływ nowych wpłat. Często zachęcone zyskiem, oszukane osoby decydują się na „inwestowanie” kolejnych pieniędzy.

Problemy piramidy finansowej zaczynają się w momencie, gdy zaczyna brakować nowych członków dla utrzymania wypłat zapewniających złudzenie zysku.

Najbardziej znanym w Polsce przykładem struktury o podobnym schemacie jest spółka Amber Gold, która obiecywała klientom wysokie zyski, nawet na poziomie 16% w skali roku. W sierpniu 2012 roku spółka ogłosiła upadłość, nie mogąc wypłacić swoim klientom odsetek, ani nawet wpłaconych środków.

Do sprawy rozbitej w Ełku piramidy finansowej jeszcze wrócimy.

Źródło: KPP w Ełku
Autor: tg