Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Płot, bioasekuracja i ASF

Jeszcze do piątku rolnicy z terenów objętych programem bioasekuracji Afrykańskiego Pomoru Świń mogą składać wnioski o likwidację hodowli i rekompensatę. Sprawa dotyczy znacznej części województwa podlaskiego. Gospodarze, którzy zdecydują się na likwidację świń i zaprzestanie hodowli do końca przyszłego roku, otrzymają rekompensaty. Wnioski w tej sprawie przyjmują powiatowe Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O sprawie rozmawiał w poniedziałek (11.09)  z Radiem 5  Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Oprócz wdrożenia programu bioasekuracji resort zamierza zbudować płot uniemożliwiający przejście do Polski dzików z Białorusi, Ukrainy i Obwodu Kaliningradzkiego. Zwierzęta mogą bowiem przenosić groźną dla trzody chlewnej chorobę.

Afrykański pomór świń jest groźną, zakaźną, wirusową chorobą świni domowej i dzikiej. Na wirusa ASF nie ma żadnej, skutecznej szczepionki.  Jednocześnie wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi.Na Suwalszczyźnie za obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń uznano część terenu gmin Sejny i Giby. Wszystko po tym jak  w litewskiej  miejscowości Aradninkai, trzy kilometry od granicy z Polską, na wysokości miejscowości Berżniki stwierdzono dwie padłe świnie. Ustalono, że przyczyną śmierci było właśnie ASF. Obszar ochronny wyznacza się  w promieniu 10 kilometrów od ogniska, dlatego też powiatowy lekarz weterynarii w Sejnach wyznaczył granice strefy na części powiatu sejneńskiego.

2017-09-12 10:39:59