Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza 17 lutego 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Tomek Suchocki
Tomek Suchocki

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Płot, bioasekuracja i ASF

Foto: radio5.com.pl

województwo podlaskie

Jeszcze do piątku rolnicy z terenów objętych programem bioasekuracji Afrykańskiego Pomoru Świń mogą składać wnioski o likwidację hodowli i rekompensatę. Sprawa dotyczy znacznej części województwa podlaskiego. Gospodarze, którzy zdecydują się na likwidację świń i zaprzestanie hodowli do końca przyszłego roku, otrzymają rekompensaty. Wnioski w tej sprawie przyjmują powiatowe Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O sprawie rozmawiał w poniedziałek (11.09)  z Radiem 5  Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Oprócz wdrożenia programu bioasekuracji resort zamierza zbudować płot uniemożliwiający przejście do Polski dzików z Białorusi, Ukrainy i Obwodu Kaliningradzkiego. Zwierzęta mogą bowiem przenosić groźną dla trzody chlewnej chorobę.

Afrykański pomór świń jest groźną, zakaźną, wirusową chorobą świni domowej i dzikiej. Na wirusa ASF nie ma żadnej, skutecznej szczepionki.  Jednocześnie wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi.Na Suwalszczyźnie za obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń uznano część terenu gmin Sejny i Giby. Wszystko po tym jak  w litewskiej  miejscowości Aradninkai, trzy kilometry od granicy z Polską, na wysokości miejscowości Berżniki stwierdzono dwie padłe świnie. Ustalono, że przyczyną śmierci było właśnie ASF. Obszar ochronny wyznacza się  w promieniu 10 kilometrów od ogniska, dlatego też powiatowy lekarz weterynarii w Sejnach wyznaczył granice strefy na części powiatu sejneńskiego.

Autor: AP     Źródło: Radio 5Data: 12 września 2017

   
Tagi:

8 Komentarzy

 1. osądzony z ARiMR rolnik Odpowiedz

  to nie świnie tyko za ARiMR w Suwałkach weś się Panie Ministrze. Znowu dopłaty mi zabrali i windykować będą bo urzędnik nie raczył mnie zawiadomić ze popełniłem błąd drobny i oczywisty i to w dokumentach a nie na polu. Jak tłumaczył mi potem nie mają oni obowiązku pomagać rolnikom i ich zawiadamiać. To jest bezczelność! od czego pytam sa urzędy i urzędnicy??? Nie od tego żeby pomóc rolnikowi? Rolnik sam się gubi w gąszczu przepisów a tu jak pyta to odpowiedz że ARiMR nie ma obowiązku. W żadnej agencji tak nie traktują petenta.

 2. bef Odpowiedz

  Jak agencja będzie przyjmować wnioski to cienko widzę wypłatę dopłat bo mimo że to wnioski na świnie to jak nic PEG im nie zagra i kasy nie wypłacą. PEG rzecz święta mości panowie.

   1. rolnik Odpowiedz

    a nasz minister chyba sobie z tym nie radzi niestety. A my rolnicy cierpimy. nie wszędzie dobra zmiana się udała w rolnictwie i jego otoczeniu niestety ale chyba nie.

 3. maxi Odpowiedz

  Co nie udało się PO-PSL to udaje się pisowi, likwidacja rolnictwa w Polsce trwa.. teraz to nawet na wsi będą jedli syf z marketów tka działa państwo Polskie i opłacani przez zachód politycy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.