Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Po ulicach czas na pomniki

10.01.2018

Służby wojewody warmińsko-mazurskiego chcą opracować listę pomników, które powinny zostać rozebrane zgodnie z przepisami tzw. ustawy dekomunizacyjnej. W tym celu urzędnicy zwrócą się z prośbą do samorządów lokalnych, wojska, policji i lasów państwowych o wskazanie takich obiektów na ich terenie.

Zgodnie z ustawą pomniki upamiętniające komunizm lub inny ustrój totalitarny mają być usunięte do końca marca tego roku – przypomina Bożenna Ulewicz, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego.

Lista pomników była już opracowywana w 2016 roku, jednak jak informuje Ulewicz, zestawienie było niepełne.

Na liście z 2016 roku znalazło się 11 obiektów. Wśród nich kamień upamiętniający funkcjonariusza milicji obywatelskiej w Świętajnie w powiecie oleckim oraz tablica na dawnej siedzibie komitetu PPR w Węgorzewie.

Na wskazanie pomników objętych ustawą dekomunizacyjną Urząd Wojewódzki dał samorządom i innym jednostkom czas do 15 lutego. Usunąć je muszą – przypomnijmy – do końca marca. Jeżeli tego nie zrobią, wojewoda będzie wydawał zarządzenia zastępcze, tak jak odbywało się to w przypadku dekomunizacji nazw ulic.