Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory 21 stycznia 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Po ulicach czas na pomniki

Foto: Radio 5

warmińsko-mazurskie

Służby wojewody warmińsko-mazurskiego chcą opracować listę pomników, które powinny zostać rozebrane zgodnie z przepisami tzw. ustawy dekomunizacyjnej. W tym celu urzędnicy zwrócą się z prośbą do samorządów lokalnych, wojska, policji i lasów państwowych o wskazanie takich obiektów na ich terenie.

Zgodnie z ustawą pomniki upamiętniające komunizm lub inny ustrój totalitarny mają być usunięte do końca marca tego roku – przypomina Bożenna Ulewicz, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego.

Lista pomników była już opracowywana w 2016 roku, jednak jak informuje Ulewicz, zestawienie było niepełne.

Na liście z 2016 roku znalazło się 11 obiektów. Wśród nich kamień upamiętniający funkcjonariusza milicji obywatelskiej w Świętajnie w powiecie oleckim oraz tablica na dawnej siedzibie komitetu PPR w Węgorzewie.

Na wskazanie pomników objętych ustawą dekomunizacyjną Urząd Wojewódzki dał samorządom i innym jednostkom czas do 15 lutego. Usunąć je muszą – przypomnijmy – do końca marca. Jeżeli tego nie zrobią, wojewoda będzie wydawał zarządzenia zastępcze, tak jak odbywało się to w przypadku dekomunizacji nazw ulic.

Autor: apk     Data: 10 stycznia 2018

   
Tagi:

4 Komentarzy

  1. Milka Odpowiedz

    Nie ważne jaki charakter mają te pomniki. Z książek do historii też wszystko na ten temat usuniecie? To chore by niszczyć historie. By nie zostawiać potomnym by zobaczyli jak to było. Myślicie że jak usuniecie to ludzie zapomną? Nie! I nie zapomną tego że chcecie by to zrobili na siłę.

  2. nis Odpowiedz

    Mam pomysł by usunąć wszystkie drzewa, które wykiełkowały za komuny! Przecież to jawne pomniki! Są wszędzie, a to mocno podejrzane. Trzeba zesłać do San Escobar wszystkich tych, którzy urodzili się przed ’89. Trzeba odebrać wszystkie możliwe dyplomy, zaświadczenia, medale itp. wydane przed ’89. Ten kto kończył zawodówkę też ma nieważne świadectwo! Wreszcie trzeba unieważnić małżeństwa zawarte w PRL-u! Są na pewno ubeckie! Poza tym mam pytanie. Co na zdjęciu robi tablica z nazwą ulicy 1 Dywizja im. Tadeusza Kościuszki? Rozumiem, że Ci wszyscy, prości ludzie, którzy oddali życie w walce z nazistami byli ubekami i esbekami? Wszyscy należeli do tajnej agentury i współpracowali z NKWD? Nie! Prawie wszyscy oni mieli w „zupie” ideologię prócz tej, o tłuczeniu nazistów. To, że na ich czele stali zdrajcy nie powinno odbierać honoru poległym w walce zwykłym ludziom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.