Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Pochówek po ponad stu latach

10.03.2017

Po ponad stu latach szczątki trzech prawdopodobnie rosyjskich żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej doczekały się godnego pochówku. W piątek (10.03) w cerkwi p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku odbyły się uroczystości pogrzebowe. Udział w mszy świętej wzięli wierni kościoła prawosławnego, przedstawiciele Urzędu Miasta i Muzeum Historycznego.
Przypomnijmy, że na szczątki żołnierzy natrafili podczas prac budowlanych jednego z ełckich osiedli pracujący przy wykopach robotnicy. Znaleziono nie tylko pozostałości mundurów, ale również menażki,  broń, amunicję i monety, które pochodzą sprzed ponad stu lat.
Jak mówi Radiu 5 ks. Łukasz Ławreszuk, proboszcz parafii  p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku, jedna z prawosławnych modlitw mówi, że cały świat jest mogiłą, dlatego każdy z nas zasługuje na godny pochówek.

Czy były to rzeczywiście szczątki rosyjskich żołnierzy? Trudno to stwierdzić- mówi Radiu 5 Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku. Jak dodaje, mogli to być równie dobrze Polacy polegli podczas walk.

Pochówek został sfinansowany przez Urząd Miasta w Ełku.