Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza 17 lutego 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Tomek Suchocki
Tomek Suchocki

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Pogodna, Paryska, Łąkowa?

Foto: UM Suwałki

Suwałki

–  Pogodna, Paryska, Łąkowa i Tadeusza Mazowieckiego – takie nowe nazwy dla swojej ulicy zaproponowali mieszkańcy domostw przy ulicy Henryka Mereckiego w Suwałkach. Z propozycjami wyszli we wtorek (18.04) podczas spotkania z władzami miasta. Przypomnijmy, że suwalscy samorządowcy spotykają się z mieszkańcami przewidzianych do dekomunizacji arterii, a następnie miasto organizuje głosowanie na nową nazwę. Dzięki temu suwalczanie sami decydują, jak ma nazywać się ich ulica. Wcześniejsze propozycje dla ulicy Mereckiego to  ulica księdza Jerzego Popiełuszki, Aleksandry Kujałowicz – zgłoszona przez uczniów Szkoły Podstawowej numer 6 i księdza Władysława Święckiego, proboszcza parafii pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Suwałkach. Natomiast mieszkańcy ulicy Tadeusza Paweckiego w Suwałkach, zgłosili propozycje nazw: Pogodna, Wiosenna, Spokojna i Krzywa. Dodatkową propozycją jest zgłoszona wcześniej przez klub Prawa i Sprawiedliwości – ulica Orląt Lwowskich. Do końca tygodnia zameldowani, pełnoletni mieszkańcy obu ulic znajdą w swoich skrzynkach pocztowych karty do głosowania, na których będą widniały podane propozycje. Dodatkowo na każdej z kart znajdzie się wykropkowane miejsce, w które będą mogli wpisać swoją propozycję zmiany nazwy ulicy. Głosowanie zacznie się w poniedziałek – 24 kwietnia i potrwa do piątku – 28 kwietnia. Urna będzie znajdowała się w Szkole Podstawowej nr 4, gdzie mieszkańcy obu ulic będą mogli oddać swój głos do godziny 20.00. Wymóg zmiany nazw ulic, które propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny nałożył na samorządy Sejm. Zgodnie z prawem zmiany mają zostać wprowadzone do 2 września bieżącego roku.

Autor: AP     Źródło: UM SuwałkiData: 19 kwietnia 2017

   
Tagi:

2 komentarze

 1. IKA Odpowiedz

  Uważam,że dobrym pomysłem jest nazywanie ulic tak bez jakichkolwiek podtekstów politycznych.
  Już przerabialiśmy zmiany ulic związane ze zmianą opcji politycznej,ze zmianą rządów…
  Punkty widzenia zmieniają się od punktów siedzenia…
  A nazwy ulic zaproponowane przez mieszkańców ul. Tadeusza Paweckiego na Pogodną,Wiosenną,Spokojną, Krzywą…są takie ciepłe,niepretensjonalne,niehistoryczne (historie można tworzyć na różne sposoby…),niekonfliktowe,optymistyczne…
  Takie właśnie nazwy popierałam kiedyś i popieram teraz.
  Po prostu-fajne są i …już !!!

 2. Luk Odpowiedz

  Tylko Popiełuszko. Obecna ulica Mereckiego jest zbyt duża, aby nadawać jej nazwy odpowiednie dla małych uliczek osiedlowych. Poza tym wstydem jest, że w mieście Suwałki do tej pory nie upamiętniono takiej postaci jak Jerzy Popiełuszko, który obok Jana Pawła II był duchowym przewodnikiem ruchu Solidarnościowego. Między innymi dzięki takim ludziom żyjemy w tej chwili w wolnym kraju i jesteśmy w UE. Zmiana nazwy ulicy Mereckiego to ostatnia szansa na uhonorowanie tego męczennika za wolność nadaniem jego imienia znaczącej ulicy. Poddaję to pod rozwagę wszystkim zwolennikom bylejakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.