Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Pokuta, komunia i pogrzeby w czasie epidemii – wskazówki ks. biskupa

24.03.2020

Diecezja Ełcka

Biskup Diecezji Ełckiej, ks. Jerzy Mazur, tłumaczy wiernym jak zorganizować swoje życie duchowe w trakcie epidemii koronawirusa.
Zgodnie z ograniczeniami ogłoszonymi przez rząd we wtorek (24.03.), w mszach i innych obrzędach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, wyłączając duchownych sprawujących posługę.

Jak informuje biskup Jerzy Mazur, obowiązek przystąpienia do sakramentów pokuty i komunii świętej w okresie wielkanocnym zostaje wydłużony do 7 czerwca 2020r. – do Niedzieli Trójcy Świętej.

-Zachęcamy jednak wiernych i kapłanów do organizacji spowiedzi bez zgromadzeń – także poza konfesjonałami – mówi ksiądz biskup.

-Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, zmiany zostają wprowadzone też w udzielaniu sakramentu komunii świętej – dodaje duchowny.

W tym czasie zawieszona zostaje posługa nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej, a odwiedziny chorych w pierwszy piątek miesiąca będą możliwe tylko na wyraźną prośbę wiernych.

-W ceremoniach pogrzebowych powinna brać udział tylko najbliższa rodzina zmarłej osoby – przypomina ksiądz biskup.

Szczegółowe wskazówki, jak obchodzić poszczególne dni Wielkiego Tygodnia, ksiądz biskup przygotuje w oddzielnym komunikacie.

Źródło: Diecezja Ełcka
Autor: tg