Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Policja o etosie i etyce

20.05.2019

Suwałki

O etosie i etyce w Policji Państwowej rozmawiali w poniedziałek (20.05.19) w Suwałkach funkcjonariusze na czele z generałem Jarosławem Szymczykiem, Komendantem Głównym Policji. W miejscowej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się bowiem konferencja, poświęcona inspiracjom i wzorom w policyjnej służbie. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Jarosława Zielińskiego, wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Było o zasadach etyki zawodowej, budowaniu etosu, walce funkcjonariuszy o niepodległość Polski, wzorach i dobrych praktykach w służbie. Było też o anonimach, które niedawno, na Suwalszczyźnie zaszkodziły wizerunkowi tej formacji. Mowa o pismach, jakie miała dostawać Bożena Kamińska, posłanka Platformy Obywatelskiej z Suwałk. W anonimach mundurowi mieli skarżyć się na wiceministra Jarosława Zielińskiego. Mieli twierdzić, że czują się pogardzani i traktowanymi zgodnie z potrzebami politycznymi. Komenda Główna Policji przeprowadziła w tej sprawie kontrolę i nie stwierdziła naruszenia dyscypliny służbowej. Pytany dziś o sprawę generał Jarosław Szymszyk, Komendant Główny Policji, stwierdził, że anonimowe pisma zasługują na potępienie i świadczą o tchórzostwie.

Wspomniana kontrola stwierdziła natomiast, że przełożeni, wydający niektóre polecenia, wykazali się zbyt dużą nadgorliwością, która mogła spotkać się z brakiem zrozumienia.

Do sprawy anonimów w rozmowie z dziennikarzami nawiązał też Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA. Jak mówił, w kwestii etosu, wzorem jest bliska ludziom Policja Państwowa okresu międzywojennego. Zwrócił uwagę, że również teraz zaufanie do mundurowych rośnie i dodał, że ataki anonimami na policję nie zapewnią kapitału politycznego.Autor: AP