Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Policja odpowiada na pytania

15.11.2018

Suwałki

Jest odpowiedź Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach na pytania po sejmowym wystąpienie Bożeny Kamińskiej, parlamentarzystki Platformy Obywatelskiej. Posłanka stwierdziła, że otrzymała pisemną prośbę o interwencję, w której suwalscy mundurowi sformułowali szereg pytań. W piśmie mieli stwierdzić, że mają dość bycia pogardzanymi i traktowanymi zgodnie z potrzebami politycznymi wiceministra Jarosława Zielińskiego. Pytali między innymi, czemu ma służyć akcja ˝Błysk˝, z której śmieje się cała polska policja, dlaczego i z jakiego powodu jeden z patroli policji w Suwałkach od blisko 3 lat pilnuje całą dobę posesji wiceministra Jarosława Zielińskiego i jaką pracę wykonuje ksiądz, który został zatrudniony w komendzie i nie przychodzi do pracy.

Wystąpienie posłanki odbiło się szerokim echem w ogólnopolskich mediach. Radio 5 wystosowało w tej sprawie szereg pytań do policji. Zapytaliśmy, czy to prawda, że mundurowi od 3 lat pilnują posesji Jarosława Zielińskiego, posła RP w Suwałkach? Czy to prawda, że funkcjonariusze KMP w Suwałkach przebierają się w garnitury i udają pracowników Służby Ochrony Państwa podczas uroczystości z udziałem posła Jarosława Zielińskiego? Czy to prawda, że w suwalskiej komendzie zatrudniono księdza? W jakim charakterze? Na jakiej podstawie? Jeśli tak, to czy ksiądz pojawia się w pracy?

W odpowiedzi czytamy: „…wszystkie działania, które są realizowane przez Policję, są zawsze oparte o przepisy prawa. Obecność policjantów na drodze krajowej numer 8 nie jest niczym nadzwyczajnym. Jest to trasa, którą codziennie w kierunku granicy z Litwą zmierzają tysiące samochodów, w tym ogromna liczba tirów. W związku z tym, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zagrożenia, takie jak m. in. przemyt substancji zabronionych oraz kradzionych pojazdów, czy kradzieże towarów z zaparkowanych tirów wymagają stałych patroli Policji w tym rejonie, aby było bezpiecznie. Ponadto informuję, że prawdą jest, iż w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach zatrudniona jest osoba duchowna w wymiarze 0,25 etatu. Pracownik ten regularnie przychodzi do pracy i sumiennie wykonuje przydzielone mu zadania.”