Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Polonijna młodzież poznawała swoją przeszłość

17.08.2018

Dwudziestoosobowa grupa młodzieży polonijnej z Wielkiej Brytanii gościła w piątek (17.08.18) w pokamedulskim klasztorze w Wigrach. To potomkowie polskiej emigracji z lat czterdziestych, którzy uczestniczą w projekcie Stowarzyszenia Amicus „Powrót do Korzeni na Stulecie Niepodległości”. Przyjechali do Polski, aby poznać swoją ojczyznę i losy przodków. W ramach wizyty byli w Wiźnie i zwiedzali Tykocin. W piątek (17.08.18) wysłuchali wykładu o Obławie Augustowskiej w Archiwum Państwowym w Suwałkach oraz zwiedzili Wigry.

Polonii towarzyszyła senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego.

Projekt ma zapewnić polskiej młodzieży z Wielkiej Brytanii warunki do nawiązania współpracy sprzyjające integracji z ojczyzną i wzmocnić bezpośrednie kontakty z Polską. Owocem wizyty będą audiowizualne materiały o historii polskich emigrantów, które później zostaną opublikowane w internecie. Tematyka materiałów, to indywidualne historie rodzinne, poszukiwanie krewnych, zdjęcia, dokumenty, pamiętniki i inne pamiątki rodzinne uczestników projektu. Każda z 20 osób otrzyma wsparcie rówieśnika z Polski, który pomoże dotrzeć jej do miejsc związanych z historia jej rodziny lub miejscowości, z której pochodzi.

Autor: AP