Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Polonijna młodzież z USA w Augustowie

08.07.2019

Augustów

Z uczniami szkół polonijnych ze Stanów Zjednoczonych Ameryki spotkał się w poniedziałek (08.07) w Augustowie Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. 35-osobowa grupa młodzieży z 19-szkół przyjechała do grodu nad Nettą, aby uczyć się języka polskiego. To najlepsi uczniowie w swoich placówkach, gdzie uczą się ojczystej mowy podczas zajęć organizowanych w soboty. Dwutygodniowy pobyt w Polsce pozwala im na lepszą naukę mowy, ale też poznanie historii ich ojczystego kraju i odwiedzenie ciekawych miejsc.  Urodzony w Nowym Jorku szesnastoletni Sebastian Serafin nie wyobraża sobie, aby nie znał mowy rodziców.

Ministerstwo Edukacji Narodowej finansuje pobyt uczniów. Stąd wizyta Dariusza Piontkowskiego.

Doktor Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce wyjaśnia, że wizyta daje młodzieży bardzo wiele. Zarówno uczestnikom, jak i tym, z którymi spotkają się po powrocie do USA. Uczniowie będą bowiem ambasadorami Polski.

Podczas spotkania ministrowi towarzyszyli Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski i Beata Pietruszka, podlaski kurator oświaty oraz przedstawiciele służb mundurowych i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prezentowali działania, jakie prowadzą w ramach kontroli nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, uczestniczących w obozach i koloniach w województwie podlaskim.

Autor: AP