Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Polowanie na dzika

07.01.2019

województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie

Masowe odstrzały dzików odbędą się w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. W styczniu kontynuowane mają być działania w celu redukcji pogłowia tych zwierząt w całej Polsce. Ma to być element walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. Pod koniec grudnia ubiegłego roku zapadła decyzja, że zmasowane polowania mają się odbywać w trzy weekendy stycznia – informuje Jan Goździewski, łowczy okręgowy z Polskiego Związku Łowieckiego w Suwałkach.

W suwalskim okręgu odstrzały sanitarne były prowadzone od 2014 roku. Od tamtego czasu zagęszczenie populacji spadło i wynosi na 1 kilometr kwadratowy 0,5. Rozporządzenie ministra środowiska wskazuje natomiast, że ostateczna liczba dzików na 1 kilometr kwadratowy ma wynosić 0,1.

W ubiegłym roku na obszarze województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego koła odstrzeliły 4111 z planowanych 2300 dzików.

Jak przyznaje łowczy, pomór świń w naszym regionie nie jest tak wielki jak w innych okręgach. Od 15 września 2017 roku do grudnia ubiegłego roku odnotowano 168 przypadków ognisk afrykańskiego pomoru świń.

Autor: PF