Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Ponad 450 nauczycieli z Ełku podda się testom na koronawirusa

11.01.2021

Ełk

Około 460 nauczycieli i pracowników administracyjnych ełckich szkół zgłosiło się do testów na koronawirusa. Zainteresowanie jest duże – ocenia Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku. Włodarz zwraca jednak uwagę, że testy wykażą stan zdrowia pedagogów jedynie na 12 stycznia, bo właśnie jutro (12.01) pobrane zostaną im wymazy.

A decyzja, kiedy uczniowie klas I-III wrócą do szkół – i czy w ogóle to się stanie – jeszcze nie zapadła.

Badania zostaną przeprowadzone w trzech ełckich szkołach. Każdy z nauczycieli umówiony zostanie na konkretną godzinę.

– Logistycznie jest to tak dopracowane, że między 08:00 a 14:00 wszyscy zostaną przetestowani – mówi Mariusz Oszmian, szef ełckiego sanepidu.

Artur Urbański podkreśla, że duża część nauczycieli chce powrotu do edukacji stacjonarnej. Do ratusza płyną także sygnały od rodziców, którzy mają problem z zapewnieniem dzieciom ciągłej opieki. Do tego dochodzi jeszcze jeden – społeczny – aspekt zdalnej edukacji. Najmłodszym po prostu brakuje kontaktu z rówieśnikami.

W całym kraju pod kątem COVID-19 przetestowanych zostanie około 165 tysięcy nauczycieli i pracowników szkół. Decyzję dotyczącą powrotu uczniów najmłodszych klas podstawówek do szkolnych ław rząd ma podjąć w tym tygodniu. Rozważanych jest kilka scenariuszy, m.in. zajęcia w ścisłym reżimie sanitarnym czy wznowienie nauki tylko w kilku województwach, gdzie zakażeń jest najmniej.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp