Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Ponad pół tysiąca osób pierwszego dnia

02.12.2020

Suwałki

Ponad pół tysiąca osób odwiedziło pierwszego dnia wznowienia wypożyczeń Bibliotekę Publiczną w Suwałkach. Jak informowaliśmy, placówka od wczoraj (1.12) znowu działa.  Maria Kołodziejska, dyrektor biblioteki zanotowała 526 czytelników. – To ogromna ilość – mówi.

Jak mówi dyrektor, z rozmów z czytelnikami wynika, że czekali na otwarcie biblioteki i brakowało im książek. W czasie pandemii sięgają po literaturę piękną. Zdaniem dyrektor to wynika z potrzeby oderwania od obecnej rzeczywistości.

Otwarciu towarzyszy szereg obostrzeń pandemicznych. Przed wejściem do biblioteki każdy czytelnik ma obowiązek zasłonięcia nosa i ust oraz dezynfekcji rąk. Stanowisko obsługi czytelnika znajduje się w holu biblioteki. W holu może przebywać tylko jedna osoba. W budynku biblioteki może przebywać jednocześnie 5 osób. W działach udostępniania może przebywać 1 osoba. Co dwie godziny jest 10 minutowa przerwa w celu przeprowadzenia dezynfekcji. Dostęp do zbiorów jest możliwy wyłącznie po każdorazowej dezynfekcji rąk. Dyrektor zaleca wcześniejsze przygotowanie listy tytułów do wypożyczenia.

Biblioteka zwiększyła limit wypożyczonych książek do 10 egzemplarzy oraz wydłużyła termin zwrotu do 3 miesięcy. Wprowadzono możliwość wypożyczenia czasopism bieżących (oprócz dzienników) do 2 egzemplarzy na tydzień. Książka na telefon dostępna jest teraz dla każdego seniora. Wystarczy zadzwonić. Zamówione książki biblioteka dowozi pod wskazany adres bezpłatnie. Czytelnia, Pracownia „Smykałka”, Wypożyczalnia Międzybiblioteczna oraz Midicentrum pozostają zamknięte do odwołania.Autor: AP