Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Popłynęli szlakiem księdza Karola Wojtyły

13.08.2018

rzeka Czarna Hańcza

Około stu kajakarzy na czele z biskupem ełckim Jerzym Mazurem wypłynęło w poniedziałek (13.08.18) trasą, jaką dawniej pływał ksiądz Karol Wojtyła, późniejszy papież i święty Kościoła Katolickiego. W ten sposób zainaugurowali X rocznicę Szlaku Papieskiego „Tajemnice Zawierzenia”. Trasą, którą płynął dziś biskup ełcki i towarzyszący mu kajakarze, w 1954 roku pokonał, wówczas ksiądz, Karol Wojtyła i młodzi naukowcy z krakowskiego środowiska akademickiego.

To właśnie ksiądz biskup Jerzy Mazur dziesięć lat temu wystąpił z inicjatywą Szlaku Papieskiego, prowadzącego z Wigier do Studzienicznej. Dokładnie 11 sierpnia 2008 roku kardynał Stanisław Dziwisz dokonał inauguracji i poświęcenia trasy. W trakcie ceremonii zwodowana została również replika papieskiego kajaka.

Dodajmy, że ksiądz Karol Wojtyła rozpoczął swój spływ od Suwałk, jednak trasa obecnie wytyczonego Szlaku Papieskiego zaczyna się w Wigrach. Wiedzie z jeziora Wigry, poprzez niezwykle malowniczą i zmienną rzekę – Czarną Hańczę, Kanał Augustowski aż do Augustowa – Studzienicznej. Spływ, jak mówi ksiądz Jacek Nogowski, wigierski proboszcz i prezes Fundacji Wigry Pro, ma nawiązywać do stulecia niepodległości. Organizatorom nie udało się co prawda zgromadzić stu kajaków, ale jest około stu uczestników.

Autor: AP