Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Porozumienie ws. dworca – szantaż, czy wygrana?

05.06.2018

Rozwiązanie problemu dworca PKS w Suwałkach zakwestionował Bogdan Bezdziecki, radny miejski Prawa i Sprawiedliwości.  Zdaniem radnego odstępując budynek dworca samorząd uległ szantażowi PKS Nova.

Chodzi o sprawę, która miała swój początek w marcu. Ze względów oszczędnościowych PKS Nova zrezygnowała z dzierżawy głównego budynku dworca przy ulicy Utrata i przeniosła kasy do niewielkiej, ale własnej przybudówki. To wywołało liczne protesty i zarzuty o marginalizację Suwałk. Wówczas Czesław Renkiewicz, prezydent miasta, zaproponował użyczenie budynku dworca spółce. W zamian za to PKS zgodził się przyjąć na swoje stanowiska autobusy konkurencyjnych przewoźników, aby nie musieli zatrzymywać się na przystanku bezpośrednio przyległym do ruchliwej ulicy Utrata. Taka sytuacja stwarzała bowiem zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów. Na zwołanej konferencji prasowej zarówno prezydent, marszałek województwa jak i prezes PKS Nova stwierdzili, że to bardzo dobre rozwiązanie, satysfakcjonujące wszystkie strony. Inaczej sprawę widzi Bogdan Bezdziecki. W ocenie radnego PiS PKS zaszantażował miasto i dostał wszystko, co chciał – dworzec za bezcen i uprzywilejowaną pozycję wobec innych przewoźników.

Jednocześnie radny zarzucił, że PKS ogranicza kursy, a jakość usług spółki spada.

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, przypomniał, że zgodnie z prawem to do samorządu należy zabezpieczenie przystanków i dworców. Przypomniał też, że to radni sami prosili o przeniesienie przystanku komercyjnych przewoźników z ulicy Utrata, bo zatrzymywanie się tam było niebezpieczne. Gdyby PKS nie przyjął ich na swój dworzec, miasto musiałby budować nowe miejsca postojowe.

W kwestii ograniczania kursów prezydent przyznał, że przy obecnej konkurencji PKS Nova będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku przewozów dalekobieżnych. Z kolei, aby utrzymać połączenia w powiecie i gminach, samorządy będą musiały dopłacać do kursów.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: AP
Zdjęcie: UM Suwałki