Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta 21 lutego 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Daniel Bobrowski
Tomek Suchocki

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Powietrze na Mazurach nie pogorszyło się

Foto: Radio 5

Mazury

„Nie ma powodów do paniki” -mówi pytany o jakość powietrza w regionie Michał Kontraktowicz, zastępca Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Pytanie jak się okazuje zasadne, bowiem na swojej stronie internetowej WIOŚ informuje o podwyższonych stężeniach tak zwanego pyłu zawieszonego PM10 i PM2.5 w województwie warmińsko-mazurskim. W ostatnim czasie głośno również o problemie smogu w Polsce. A warmińsko- mazurski WIOŚ kieruje apel do osób starszych oraz dzieci i młodzieży o ograniczenie czasu przebywania poza budynkami do niezbędnego minimum. Pytany o szczegóły przedstawiciel WIOŚ uspokaja.
– Prowadzone godzinowe pomiary stężenia pyłu zawieszonego stanowią składową pomiarów rocznych i nie świadczą o pogorszeniu powietrza na Mazurach – mówi Kontraktowicz.

Przekazywane informacje o zwiększonym poziomie pyłów w powietrzu powinny skłonić mieszkańców do  zaniechania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, czy spacerów z dziećmi. Uważać powinny również osoby, które mają dolegliwości czy choroby związane z układem oddechowym.

Na Mazurach większe stężenie zawieszonego pyłu występuje jedynie w większych miejscowościach w okolicach domków jednorodzinnych.
– To czym palimy w piecach przekłada się na powietrze jakim oddychamy- mówi Kontraktowicz.

Jakość powietrza możemy sprawdzać na bieżąco na stronie powietrze.wios.olsztyn.pl czy za pomocą aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w Polsce”.

Autor: ko,jwe     Data: 11 stycznia 2017

   
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.