Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Prawie milion złotych na wymianę pieców

17.01.2020

Suwałki

Od 2016 roku Władze Miasta Suwałki przeznaczyły już 987 690,59 zł na dopłaty do wymiany źródeł ciepła. Ze wsparcia suwalskiego samorządu skorzystało 290 właścicieli budynków. Rok 2019 pod tym względem był rekordowy. Wymieniono stare, zużyte piece w 89 domach, a Miasto dopłaciło do tego 357.691,71 zł.

– Z roku na rok zainteresowanie miejskim program dopłat do wymiany źródeł ciepła jest coraz większe. Dlatego też ten program będzie kontynuowany – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Urząd Miejski w Suwałkach właśnie podsumował pierwsze 4 lata „Programu ograniczania niskiej emisji na terenie Miasta Suwałki”. W tym czasie dopłacono do instalacji 164 pieców gazowych, 68 podłączeń do sieci PEC. Wymieniono też 58 pieców na bardziej ekologiczne.

Rozważamy w tym roku, aby wprowadzić zmiany, polegające na udzielaniu dopłat tylko do podłączeń do sieci gazowej i PEC, a zrezygnować z dopłat do wymiany pieców na paliwo stałe.  Niebawem nad dokumentem pochylą się Radni Rady Miejskiej – wyjaśnia Prezydent Suwałk.

 

Warto zauważyć, że pracownicy Urzędu Miejskiego w Suwałkach prowadzą systematyczne kontrole, polegające na weryfikacji obiektów, w których zamontowano piec w ramach udzielonej dotacji. W ubiegłym roku zweryfikowano 12 nieruchomości i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. W wytypowanych budynkach nie użytkuje się innego źródła ogrzewania niż to, na które udzielono dotacji.

Autor: UM Suwałki