Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Premier Litwy gościł w Suwałkach

10.02.2019

Suwałki

Saulius Skvernelis, premier Litwy gościł w niedzielę (10.02) Suwałkach. Szef litewskiego rządu wziął udział w zorganizowanych przez tutejszą mniejszość litewską obchodach Odzyskania Niepodległości Litwy. Wizyta była okazją do spotkania z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem Suwałk. Przypomnijmy, że Litwini od roku zabiegają o utworzenie w mieście centrum oświaty i kultury dla miejscowej mniejszości litewskiej. Chcą tam uruchomić przedszkole i szkołę z nauczaniem w języku litewskim. Premier powiedział, że jest zadowolony ze współpracy z suwalskim samorządem. Litwinom najbardziej zależy na miejscu, w którym można utworzyć przedszkole. Mniejszości litewskiej w Suwałkach przybywa. Dlatego, sprawa utworzenia przedszkola jest priorytetowa.

Premier nie ukrywa, że jeśli będzie potrzeba, rząd litewski wesprze finansowo Suwałki w realizacji tego zadania.

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk ma nadzieję, że lokal uda się znaleźć do końca roku. Przyznaje, że jest już pomysł, gdzie mogłoby powstać przedszkole. Trzeba tylko przekwaterować instytucje, które zajmują budynek.

Prezydent przyznaje, że Litwinów w Polsce przybywa, dlatego ważne jest, aby mogli uczyć się w swoim języku.

Przypomnijmy, że Dzień Odzyskania Niepodległości Litwy przypada 16 lutego, kiedy to 101 lat temu Rada Litewska pod przewodnictwem Jonasa Basanawicziusa podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Litwa znajdowała się wówczas pod okupacją niemiecką, dlatego dokument nie oznaczał powstania państwa litewskiego, a jedynie wyrażał wolę narodu do jego stworzenia. Niepodległość Litwy rozpoczęła się kilka miesięcy później, po zakończeniu I wojny światowej.

Autor: PF