Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Prezydent zaapeluje o jedność w świętowaniu

26.03.2019

Suwałki

O współpracę apeluje znowu do wojskowych Czesław Renkiewicz prezydent Suwałk. Znowu, bo pierwszy apel wystosował w sierpniu ubiegłego roku. Chodzi o to, że od ponad dwóch lat w Suwałkach samorząd i wojsko osobno celebrują ważne rocznice i święta. Lokalne media nazywają to podwójnymi obchodami. Problem najostrzej uwidacznia się w obliczu najważniejszych świąt państwowych.

W sierpniu ubiegłego roku, kiedy było wiadomo, że wojsko i służby mundurowe oraz samorząd będą osobno obchodzić rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, władze miasta wydały oświadczenie. Apelowały w nim o godne, uroczyste i wspólne obchodzenie uroczystości państwowych, narodowych i samorządowych. Teraz, w obliczu nadchodzących rocznic ważnych wydarzeń prezydent ponawia swój apel.

Autor: AP

Poniżej apel opublikowany na stronie Urzędu Miejskiego w Suwałkach:

Jak każdego roku, tak i w 2019 obchodzić będziemy w Suwałkach wiele znaczących rocznic, świąt narodowych i państwowych oraz wydarzeń lokalnych. Już za kilka tygodni  będzie Święto Narodowe Trzeciego Maja. W tym roku 24 sierpnia obchodzić będziemy setną rocznicę odzyskania przez Suwałki i Suwalszczyznę niepodległości.  1 maja minie też 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej a 4 czerwca będzie 30. rocznica częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w 1989r.
Pragnę zaprosić mieszkańców naszego miasta do udziału w tych wydarzeniach i  wspólnego świętowania. Moim pragnieniem jest żeby w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasze Miasto każdy mieszkaniec jak równy z równym mógł świętować w duchu lokalnego patriotyzmu do naszego miasta. Zależało mi zawsze na tym, żeby w ważnych wydarzeniach w życiu miasta mogli brać udział wszyscy mieszkańcy, bez względu na poglądy polityczne i wzajemne uprzedzenia.
Dlatego też konsekwentnie zapraszam wszystkich do udziału w obchodach ważnych narodowych, państwowych oraz miejskich świąt i rocznic. Zaproszenia kieruję zarówno do przedstawicieli partii rządzącej, jaki i też opozycji oraz wszystkich instytucji państwowych i samorządowych.  Tak czynimy w Suwałkach od kilkunastu już lat. Kierujemy się zasadą, że w Suwałkach jest miejsce dla wszystkich i przy tego typu uroczystościach powinniśmy być wszyscy razem.
Od przeszło dwóch lat obserwujemy postępowanie, które niepotrzebnie wprowadza do naszego miasta, podział na „my i oni” oraz przenosi standardy polityki krajowej do Suwałk. Doprowadziło to do oddzielenia służb mundurowych, suwalskiego wojska oraz państwowych instytucji od suwalskiego samorządu i większości mieszkańców miasta. Dowodem na to jest konkretne zachowanie w relacjach z suwalskim samorządem. Nikt nie kwestionuje państwowości tych służb i ich podległości. Jednak przez wiele lat udawało się w Suwałkach tworzyć właściwe relacje i współpracę z samorządem i mieszkańcami naszego miasta. Teraz niestety jest inaczej. Uroczystości organizowane przez miasto są bez udziału wojska, służb mundurowych oraz przedstawicieli instytucji państwowych. Nasze zaproszenia i propozycje współpracy pozostają bez odzewu.
Suwalczanie pytają, czy taka sytuacja jest normalna. Dlaczego wspólnie nie możemy obchodzić w naszym mieście ważnych dla Narodu polskiego i Suwalczan świąt i rocznic?
Dlatego też po raz kolejny pragnę zaprosić do współpracy i współdziałania.
Reprezentując mieszkańców Suwałk zwracam się więc z tym apelem i prośbą do  reprezentantów polskiego Rządu i Parlamentu oraz do wszystkich suwalskich służb mundurowych i pracowników instytucji państwowych.
Chciałbym  żebyśmy w Suwałkach wszyscy razem, godnie i  uroczyste obchodzili święta  państwowe, narodowe i samorządowe oraz współdziałali  na rzecz rozwoju naszego miasta.

 
Prezydent Miasta Suwałk
Czesław Renkiewicz