Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Profilaktyka chorób serca w Ełku

16.09.2019

Ełk

Do skorzystania z bezpłatnych badań, w ramach Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), zachęca pacjentów Narodowy Fundusz Zdrowia.

W poniedziałek (16.09) w ełckim urzędzie miasta przedstawiciele warmińsko-mazurskiego NFZ-u i prezydent miasta, Tomasz Andrukiewicz, zapowiedzieli akcję profilaktyczną „Światowy Dzień Serca w Ełku”, która prowadzona będzie od 18 do 30 września.

W środę (18.09) w ratuszu zorganizowane zostanie stanowisko NFZ, przy którym można będzie, m.in. wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz założyć Internetowe Konto Pacjenta i zasięgnąć informacji o programach profilaktyki zdrowotnej, realizowanych przez NFZ.

Jak przekonuje Walenty Seliga, zastępca dyrektora ds. medycznych Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ, lepiej zapobiegać, niż leczyć.

A statystyki są zatrważające. Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie.

W najbliższą środę w wielu miejscach w Ełku (m.in. w urzędach) pojawią się ulotki, informujące o badaniach chorób układu krążenia, z których mogą skorzystać osoby z grupy ryzyka.

– Ryzyko zachorowania zaczyna się już po 35. roku życia – mówi Aleksandra Kuczko z Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

– By wykonać takie badanie, wystarczy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu – dodaje Aleksandra Kuczko.

– Podsumowaniem akcji profilaktycznej będzie VI Forum Kardiologiczne „Ełk – tu bije moje serce” – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent miasta.

Akcja profilaktyczna prowadzona będzie w Ełku do końca tego miesiąca, ale z badań profilaktycznych mogą korzystać wszyscy mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego w dowolnym terminie.

Źródło: Radio 5
Autor: bw