Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Protesty na ulicach Ełku przybierają na sile

28.10.2020

Ełk

Protesty w Ełku przybierają na sile. W środę (28.10) wieczorem kilkusetosobowy tłum przeszedł ulicami miasta z transparentami i okrzykami na ustach. Maszerowali kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi. Kolejny dzień manifestacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przyniósł jeszcze ostrzejsze postulaty. Wśród nich – obalenie rządu.

Protest rozpoczął się spokojnie. Pod pomnikiem Rusałki przy ulicy Wojska Polskiego zgromadziło się kilkadziesiąt osób ze zniczami w dłoniach. „To pogrzeb PiS-u” – mówili zebrani. „Te znicze są symbolem” – usłyszeli od protestujących reporterzy Radia 5.

Pochód – w ciszy – ruszył pod biuro poselskie Wojciecha Kossakowskiego z PiS-u. Tu manifestujący postawili znicze. Chętni, którzy chcieli wyrazić swoje poglądy i odczucia, przekazywali sobie nawzajem megafon. Padły mocne słowa i odważne porównania, ale pojawiły się też łzy bezsilności.

Spod biura posła manifestacja ruszyła ulicami 3 Maja i Armii Krajowej w stronę Wojska Polskiego. „Przepraszamy za utrudnienia, mamy rząd do obalenia” – dało się słyszeć z głośników. Do marszu przyłączali się przechodnie, w sumie główną arterią miasta szło kilkaset osób.

Wielu kierowców w geście poparcia dla protestu zjeżdżało na bok, wciskało klaksony i unosiło kciuki do góry.

Na zakończenie protest dotarł z powrotem pod biuro Wojciecha Kossakowskiego, gdzie manifestujący skrzyknęli się na piątkową akcję. Podziękowali także policjantom, którzy zabezpieczali całą trasę pochodu i dbali o bezpieczeństwo uczestników.

Na piątek (30.10) Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział masową manifestację w Warszawie. Do stolicy mają ściągnąć kobiety z całego kraju.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp