Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Przedwojenna prasa i magiel trafiły do muzeum

24.09.2020

Woszczele-Ełk

Powiększyły się zbiory Muzeum Historycznego w Ełku. Trafiły tu fragmenty przedwojennych gazet oraz wspaniale zachowany magiel z tamtych czasów. Pruskie czasopisma przez ponad 80 lat służyły jako…..ocieplenie stolarki w przedwojennym budynku w Woszczelach.
Jak mówi Piotr Słomkowski, sołtys wsi, podczas remontu odkrył je jeden z mieszkańców, przekazał na jego ręce, a ten oddał je do ełckiego muzeum.

Wraz z prasą do muzeum trafił przedwojenny magiel, który stał przez dekady u mieszkanki sołectwa. Prasa z 1938 roku wkrótce zostanie zakonserwowana i poddana badaniom. Magiel jest w bardzo dobrym stanie i z pewnością będzie często eksponowany.
Jak mówi Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku, nawet niewielkie wycinki gazet mogą okazać się cennym źródłem wiedzy o naszym regionie.
– Dziękuję panu Piotrowi i mieszkańcom, którzy za jego pośrednictwem przekazali nam te przedmioty. Zadbamy o nie – zapewnia Żytyniec.

Sołtys Słomkowski wraz z dyrektorem Żytyńcem apelują do innych mieszkańców regionu, by pochopnie nie wyrzucali z pozoru niepotrzebnych, starych przedmiotów. Życie pokazuje, że te mogą pomóc budować wiedzę o przeszłości tych terenów.

Więcej szczegółów o możliwych formach przekazywania rzeczy do muzeum znaleźć można na stronie placówki.

Źródło: Radio 5
Autor: wm