Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Przekazanie dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO

16.05.2019

Bemowo Piskie

Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim odbyło się uroczyste przekazanie dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO. Od 16 maja dowodzi nią pancerny regiment z Pensylwanii, na którego czele stoi Mark O’Neill. Zastąpił Donnego Hebla, który wraz ze swoimi żołnierzami lada dzień wróci do Tennessee.

O obecnym składzie Batalionowej Grupy Bojowej NATO, mówi kpt. Martyna Kupis, oficer prasowy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

W uroczystościach wzięli udział między innymi: Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Jarosław Mika oraz Dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, generał brygady Norbert Iwanowski. Odśpiewano hymny państw sojuszniczych. Odbyła się również  defilada. Odczytano także list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Zdający zmianę – pułkownik Donny Hebel został odznaczony Brązowym Medalem Wojska Polskiego.

– To dla mnie ogromny zaszczyt, którego się nie spodziewałem – mówi Hebel.

(Tłumaczenie: Nie spodziewałem się zupełnie tego. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że mogłem brać tutaj udział nie tylko w ćwiczeniach, ale również aby wzmacniać naszych sojuszników. To ogromny zaszczyt, że jesteśmy częścią NATO.)

Z kolei Mark O’Neill zaznacza, że, jako piąta zmiana, będą godnymi następcami oraz wzmocnią sojusz swoją obecnością.

(Tłumaczenie: Nasza jednostka jest bardzo dobrze przygotowana na taką misję. Spędziliśmy cztery lata na ćwiczeniach, przygotowując się na przyjazd tutaj, odbywając różnego rodzaju treningi i jesteśmy gotowi.)

Obecny w Bemowie Piskim Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, podkreślił wagę obecności wojsk NATO dla bezpieczeństwa regionu i kraju.

Trzon stacjonującej w Polsce Batalionowej Grupy Bojowej NATO stanowią żołnierze amerykańscy. Współpracują z polską armią oraz sojusznikami z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: wm