Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Przetarg na zakup autobusów ogłoszony

11.10.2019

Suwałki

Miasto Suwałki czeka do 12 listopada 2019r. na oferty firm, które są zainteresowane dostawą 15, fabrycznie nowych, autobusów, napędzanych gazem CNG. Na ten cel władze Suwałk pozyskały blisko 26 mln zł z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Cały projekt pn. „Poprawa jakości systemu transportu publicznego w mieście Suwałki – III etap” pochłonie blisko 30 mln zł. Dzięki jego realizacji, oprócz autobusów, zakupiony zostanie m.in. system roweru miejskiego. Już niebawem ogłoszony zostanie konkurs na jego nazwę oraz zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne, związane z lokalizacją stacji wypożyczania rowerów.

– Po decyzji o otrzymanym dofinansowaniu z Unii Europejskiej obiecaliśmy, że na przełomie września i października tego roku ogłosimy przetarg na zakup autobusów. Przetarg jest już ogłoszony. Przedmiotem zamówienia jest dostawa 15, fabrycznie nowych, autobusów, zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG w tym: 3 autobusy typu midi, 11 autobusów typu maxi i  1 autobus typu mega – wymienia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Na oferty Miasto Suwałki czeka do 12 listopada 2019r. Przetarg zostanie rozstrzygnięty prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Od podpisania umowy firma, która wygra postępowanie, będzie miała 12 miesięcy na dostarczenie pojazdów.

Oprócz tego w ramach projektu założono m.in. następujące działania:

  • zakup systemu dynamicznej informacji pasażerskiej (15 szt. monitorów i 2 kompletów tablic informacyjnych do obecnych autobusów i 10 szt. tablic elektronicznych na przystanki);
  • przystosowanie budynku warsztatu i diagnostyki PGK do obsługi autobusów CNG;
  • przebudowę ul. Daszyńskiego obejmującą m.in. wykonanie ścieżki rowerowej i chodnika, zatoki i przystanku, zjazdów oraz rozbudowa ul. Leśnej wraz z połączeniem do ul. Raczkowskiej i przebudową skrzyżowania ul. Leśnej z ul. Raczkowską i ul. Wojczyńskiego;
  • wdrożenie miejskiego systemu roweru, obejmującego m.in. 12 stacji rowerowych (w tym 3 stacje do ładowania rowerów elektrycznych) z terminalami i stojakami oraz zakup 120 rowerów.

– Chcemy, by to mieszkańcy Suwałk, wzorem innych miast, zdecydowali, jak będzie nazywał się nasz system roweru miejskiego. W Białymstoku jest Biker, w Łomży Łoker. Zobaczymy jakie nazwy zaproponują suwalczanie – informuje prezydent Suwałk – Dodatkowo uruchomimy konsultacje społeczne, w trakcie których suwalczanie będą mogli wypowiedzieć się na temat, zaproponowanych przez nas lokalizacji stacji rowerowych – podsumowuje Czesław Renkiewicz.

Autor: UM Suwałki