Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

„Przyjedź mamo na przysięgę”

20.03.2019

Giżycko

Po Ełku i Olsztynie przyszedł czas na Giżycko…

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie kolejnych blisko 120 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystość odbędzie się w najbliższą niedzielę, 24 marca w Giżycku.

O godzinie 13:00 na placu apelowym 2 batalionu zmechanizowanego przy ul. I Maja 11 przysięgę złożą żołnierze, którzy rozpoczęli służbę w Morągu i właśnie nad Niegocinem.

Kim są ochotnicy, którzy zdecydowali się pełnić służbę w warmińsko-mazurskiej Brygadzie? Wyjaśnia mjr Daniel Wrzyszcz Szef Sekcji Komunikacji Społecznej 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.

Obecnie w WOT-ach służy ponad 18 tysięcy żołnierzy, z czego ochotnicy stanowią 15 tysięcy. Kształcenie wszystkich terytorialsów rozpoczyna się od tak zwanej „szesnastki”, czyli 16-dniowego szkolenia. A to dopiero początek, zaznacza major Daniel Wrzyszcz.

Przypomnijmy, że 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej w Olsztynie powstała w ramach II etapu formowania WOT-ów. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty; w Giżycku, w Morągu, w Braniewie i w Olsztynie. W swoich szeregach ma ponad 1700 żołnierzy.

Niedzielna (24.03.) uroczystość to przede wszystkim ważny dzień dla terytorialsów i ich najbliższych, którzy będą świadkami przysięgi wojskowej. Ale nie zabraknie również atrakcji dla społeczności lokalnej. Terytorialsi zaprezentują sprzęt jakim posługują się w trakcie szkoleń. Swoje stoiska promocyjne zaprezentują także: strażacy, policjanci i Wojskowa Komenda Uzupełnień w Giżycku. Nie zabraknie też tradycyjnej, wojskowej grochówki.

Źródło: Radio 5
Autor: jwe,mz