Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego 20 marca 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Katarzyna Szczęsna
Monika Tyszkiewicz

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Radni zainaugurowali Rok Andrzeja Strumiłły

Foto: radio5.com.pl

Województwo podlaskie

Rok Profesora Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim zainaugurowali w poniedziałek (27.02) podczas uroczystej sesji radni wojewódzcy. Uchwałę o ogłoszenie 2017 rokiem tego wybitnego artysty podjął sejmik województwa 30 listopada. Radni przyjęli stanowisko przez aklamację. Wśród działań, które uświetnią Rok Profesora Andrzeja Strumiłły jest wydanie albumu „Andrzej Strumiłło w fotografii”, wystawa malarstwa artysty, sesja popularnonaukowa oraz audycje telewizyjne i radiowe o wyprawach profesora. Profesor Andrzej Strumiłło w rozmowie z Radiem 5 przyznał, że czuje się wyróżniony i zdopingowany do dalszych działań.

W tym roku przypada również jubileusz 90-lecia urodzin Andrzeja Strumiłły. – Profesor jest niezwykle ważną częścią tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego – mówi Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.

Ciepłych słów na temat profesora Strumiłły nie szczędził również Jarosław Dworzański, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.

– To wielki zaszczyt, że tak wybitny artysta jest związany z Suwalszczyzną – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Jest malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, fotografem, poetą, pisarzem i scenografem. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i nagrodami za osiągnięcia artystyczne, propagowanie kultury polskiej za granicą oraz działalność społeczną. W regionie otrzymał m.in. tytuły Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego, Zasłużonego dla Miasta Suwałk i Honorowego Obywatela Suwałk.

Autor: wk,apk     Data: 27 lutego 2017

   
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.