Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Ratują i uczą ratować

16.10.2019

Ełk

16 października przypada Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji, w całej Polsce od 12:00 do 12:30, bito dzisiaj rekord w udzielaniu pierwszej pomocy. Do akcji, organizowanej przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, dołączyły również ełckie placówki. Jedną z nich jest Zespół Szkół nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

– Bicie rekordu organizujemy już po raz czwarty – mówi Kamila Banachowska, nauczycielka w ZS2

Na sali gimnastycznej placówki, uczestnicy ustawiali się w długich kolejkach do fantomów. Przed przystąpieniem do czynności, każdy z nich był instruowany przez wolontariuszy, którzy procedurę przeprowadzenia pierwszej pomocy znają bardzo dobrze. Wśród nich był Dominik Fiećko, członek Szkolnego Koła Ratowniczego COR.

– Rozpowszechnianie wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy znacznie zwiększa szansę na uratowanie potencjalnego poszkodowanego. Dlatego chętnie wspieramy takie akcje – dodaje Monika Kemicer, ratownik medyczny.

Równolegle do wydarzenia w Zespole Szkół nr 2, rekord biła także Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku. Tutaj do akcji dołączyły również dzieci z nauczania początkowego. Reporter Radia 5 sprawdził, czego w trakcie zajęć nauczyli się uczniowie klasy II B

Wszystko wskazuje na to, że rekord znów został pobity. Na stronie internetowej Fundacji można przeczytać o 144 867 uczestnikach z całego kraju.

-Cieszy nas rosnąca popularność, organizowanych przez nas w mieście akcji – mówi Emilia Borawska z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Źródło: Radio 5
Autor: zo