Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Regionalne Obchody Święta Wojska Polskiego

15.08.2018

Regionalne Obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się w środę (15.08.18) w pokamedulskim klasztorze w Wigrach. Była msza święta pod przewodnictwem Kardynała Gerharda Mullera i Biskupa Ełckiego, Jerzego Mazura, uroczysty apel z defiladą pododdziałów, salwa honorowa oraz wręczenie aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe i odznaczeń resortowych. W swoim przemówieniu Jarosław Zieliński, poseł i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zaznaczał, że aby Polska czuła się silna, sami musimy dbać o swoje bezpieczeństwo.

Swoje wystąpienie miał również Grzegorz Mackiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Suwalskiego, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego Polskiej Spółki Gazownictwa w Białymstoku i jednocześnie kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Suwałk w nadchodzących wyborach samorządowych. Dyrektor podkreślał rolę, jaką odegrała Suwalszczyzna w procesie odzyskania niepodległości.

– Jesteśmy tutaj nie z przymusu, tylko z poczucia obowiązku. Patriotyzm jest dla nas ważny – mówili obecni na obchodach mieszkańcy i turyści.

Obchodom towarzyszył piknik militarny i pokazy sprzętu wojskowego, musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz widowiskowy pokaz sprawności żołnierskiej.

Autor artykułu: mz