Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Remont mieszkania na L4? ZUS podsumowuje kontrole zwolnień

10.02.2020

warmińsko-mazurskie

Zwolnienia lekarskie blisko 1,5 tysiąca mieszkańców Warmii i Mazur zakwestionował w ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Skutkowało to wstrzymaniem wypłaty świadczeń na kwotę ponad 1,2 mln złotych.

Kontrole ZUS prowadzone są dwutorowo. Sprawdzany jest sposób wykorzystywania zwolnienia lekarskiego oraz decyzja o czasowej niezdolności do pracy.

– W pierwszym przypadku ZUS może podjąć działania na wniosek pracodawcy – tłumaczy Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas jednej z takich kontroli, przeprowadzonej w minionym roku, okazało się, że pracownik, przebywający na zwolnieniu lekarskim, remontował w tym czasie mieszkanie.

To jedna z wielu historii osób, którym w ubiegłym roku na Warmii i Mazurach ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego. Taką decyzją może się też zakończyć, przeprowadzona przez lekarzy orzeczników, kontrola zgodności czasowej niezdolności do pracy.

W minionym roku w takiej sytuacji znalazło się ponad 900 osób. Cofnięto im świadczenia na kwotę prawie pół miliona złotych. Tego typu kontrole ZUS przeprowadza na podstawie ustawowych uprawnień.

Źródło: ZUS w Olsztynie
Autor artykułu: jwe