Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Rolnicy chcą rozmowy z posłem Jarosławem Zielińskim

28.10.2020

Region

O publiczną debatę apelują do Jarosława Zielińskiego posła Prawa i Sprawiedliwości z Suwałk miejscowi rolnicy. Gospodarzom chodzi o tak zwaną „piątkę dla zwierząt Kaczyńskiego”, bo tak zwyczajowo nazywa się nowe prawo, które ma zakazać uboju rytualnego zwierząt na eksport i hodowli zwierząt na futra. Rolnicy nie zgadzają się nowymi zapisami. W ich imieniu głos zabrał dziś (28.10) Karol Grabowski, przewodniczący Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Augustowie. Wyjaśnił, że gospodarze nie mogą doprosić się o rozmowę z posłem, dlatego postanowił zaapelować o dialog publicznie, za pośrednictwem Radia 5. Przypomniał parlamentarzyście, że swój mandat wyborczy zawdzięcza w dużej mierze rolnikom.

Karol Grabowski poinformował też, że miejscowi gospodarze nie ustają w protestach. Część z nich pojechała dziś na ogólnopolską pikietę w stolicy. Ponadto kilkadziesiąt osób wyjechało ciągnikami na podaugustowskie drogi, gdzie chcą dać wyraz swojego niezadowolenia.

Przewodniczący odniósł się również do wystąpień rolników na proteście w sprawie obostrzenia prawa aborcyjnego, który miał miejsce wczoraj wieczorem w Augustowie. Na ulice miasta wyjechało kilka ciągników. Jak powiedział Karol Grabowski, obecność rolników wynikała z indywidualnych, ideologicznych decyzji.

Karol Grabowski zaznaczył, że udział rolników wynika również z samego zachowania protestujących działaczek w Augustowie, które nie atakują kościołów i nie dopuszczają się żadnych zniszczeń.

Autor: AP