Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Rolnicy z gminy Ełk dziękowali za plony

16.09.2019

Woszczele

Konkurs na najpiękniejszy wieniec, występy grup folklorystycznych, degustacja lokalnych wyrobów, a na zakończenie imprezy – koncerty disco polo. Tak w skrócie wyglądały Dożynki Gminy Ełk, zorganizowane w niedzielę, 15 września w Woszczelach.

– To dzień, w którym dziękujemy rolnikom za ich całoroczną, ciężką pracę – podkreśla starosta powiatu ełckiego, Marek Chojnowski.

Na stoiskach promocyjnych poszczególnych sołectw można było spróbować tradycyjnego chleba, masła czy babki ziemniaczanej.
– Obchody święta rolników rozpoczęliśmy mszą dziękczynną – mówi wójt gminy Ełk, Tomasz Osewski.

Była też okazja do podejrzenia, jak „od ziarenka do bochenka”, wygląda proces produkcji chleba.
– Zacząć trzeba oczywiście od zboża – mówi Małgorzata Meller, edukatorka z zakresu zdrowej kuchni.

Rolnictwo to nie tylko produkcja zbóż czy mleka i mięsa. O roli pszczół murarek, opowiada Wojciech Jakimyszyn ze wsi Rękusy.

– Rolnicy mają za sobą bardzo ciężki rok. Trzodę chlewną dziesiątkował afrykański pomór świń, mieliśmy też susze – mówi Jolanta Piotrowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Na zakończenie tegorocznego święta plonów wystąpiły zespoły disco polo. Publiczność rozgrzał Summer Night, później na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Marcin Miller z formacją Boys.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: tg