Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Rusza nabór wniosków do SBO 2019

15.06.2018

W piątek (15 czerwca) rozpoczyna się nabór wniosków do szóstej edycji Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Suwałk mają ponownie do wykorzystania aż 2,6 mln zł. Kwota, podobnie jak rok temu, podzielona jest na 3 grupy projektów. Wnioski można składać do 17 sierpnia 2018 roku.

– W ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok proponujemy Państwu kontynuację sprawdzonych i pozytywnie przyjętych rozwiązań z ubiegłego roku, jakimi są projekty małe, duże i społeczne. Utrzymujemy również kwotę w wysokości 2,6 mln zł. – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Pojedynczy „duży” projekt inwestycyjny nie może przekroczyć kwoty 800.000 zł. „Mały” projekt inwestycyjny nie może być droższy niż 100.000 zł, a pojedynczy kulturalny lub społeczny projekt może maksymalnie kosztować 20.000 zł.

Przeznaczona kwota na realizację projektów w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego została podzielona w następujący sposób:

  • na projekty kulturalne lub społeczne o wartości nieprzekraczającej 20 tys. zł – 100 tys. zł,

  • na projekty inwestycyjne „małe” o wartości nieprzekraczającej 100 tys. zł – 500 tys. zł,

  • na projekty inwestycyjne „duże” o wartości powyżej 100 tys. zł do 800 tys. zł – 2 mln. zł.

Harmonogram konsultacji Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok:

  • od 15 czerwca 2018r. do 17 sierpnia 2018r. – składanie przez mieszkańców Suwałk propozycji projektów do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok
  • od 20 sierpnia 2018r. do 21 września 2018r. – weryfikacja propozycji mieszkańców pod względem formalno-prawnym, możliwości realizacji oraz możliwości zabezpieczenia w budżecie na kolejne lata ewentualnych kosztów, które projekt będzie generował w przyszłości
  • od 1 października 2018r. – ogłoszenie informacji o wynikach weryfikacji złożonych projektów wraz z jej publikacją
  • od 1 października 2018r. do 9 listopada 2018r. – zamieszczenie opisów projektów na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach oraz w Dwutygodniku Suwalskim
  • od 22 października 2018r. do 9 listopada 2018r. – głosowanie nad propozycjami
  • od 12 listopada 2018r. do 23 listopada 2018r. – liczenie głosów
  • 26 listopada 2018r. – ogłoszenie wyników konsultacji

Realizacja SBO 2018

Inwestycje, które wygrały ubiegłoroczne głosowanie, są sukcesywnie realizowane. Kończy się już powoli realizacja jednego ze zwycięskich dużych projektów – remont ulicy Falka. Modernizacja ulicy zdobyła w ostatniej edycji Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego rekordową liczbę 2112 głosów.

To historyczny wynik. Remont małej i cichej uliczki na osiedlu Północ zdobył tyle głosów suwalczan, co żadna inna inwestycja w historii Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. A konkurencja była spora. Ta inwestycja pochłonęła nieco ponad pół miliona złotych. Zakres robót przewiduje wykonanie instalacji podziemnych: wodociągowej, kanalizacji deszczowej i teletechnicznej oraz oświetlenia. Ponadto wykonana zostanie całkowicie nowa jezdnia z kostki betonowej i chodniki. Zakończenie prac zaplanowano na 29 czerwca.

W tym roku w ramach zwycięskich inwestycji budżetu obywatelskiego wykonana zostanie także budowa ścieżki pieszo-rowerowej z oświetleniem do Ogrodu Działkowego „Borówka”. Na te zadanie jeszcze dziś Urząd Miejski w Suwałkach ogłosi przetarg.

Projektowana rozbudowa ul. Wyszyńskiego obejmuje: jezdnię ulicy o nawierzchni bitumicznej szerokości 6 m, ciąg ciągu pieszo-rowerowego szerokości 3 m i zjazdów o nawierzchni z kostki brukowej betonowej, oświetlenie uliczne, kanalizację deszczową, zieleń drogową trawiastą jako wypełnienie wolnych powierzchni, budowę ogrodzenia dostosowanego do nowego układu drogowego, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego.

Zrealizowane zostały też niektóre projekty społeczne jak choćby dzień dziecka z PWSZ. Powstają również małe projekty inwestycyjne: nowe place zabaw przy Putry i Witosa a także chodniki na osiedlu Hańcza i Szpitalnej.

Szczegóły przedstawił dziś w Radiu 5 Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

 

Źródło: UM Suwałki

Autor: UM Suwałki