Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

„Rząd to nie ciąża, da się usunąć” – protesty w Suwałkach

24.10.2020

Suwałki

Kilkaset osób protestowało dziś (24.10) w Suwałkach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W czwartek (22.10) sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zadecydowali bowiem, że usunięcie ciąży ze względu na stałe i nieodwracalne wady płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Suwalczanie zgromadzili się w Parku Konstytucji 3 Maja, a następnie skandując przeszli przed biuro Jarosława Zielińskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości. Tam postawili znicze, które miały symbolizować pogrzebanie praw kobiet.

Tak jak inni protestujący w całej Polsce, zgromadzeni suwalczanie walczyli o poszanowanie praw kobiet. – Chcemy pokazać, że nie zgadzamy się na zmiany prawa aborcyjnego. Każda kobieta powinna mieć wybór i decydować o własnym ciele – mówili organizatorzy protestu.

Protestujący nieśli ze sobą transparenty, na których widniały takie napisy jak ” rząd to nie ciąża, da się usunąć”, „siła kobiet”, „mamy wybór” czy „łapy prawicy precz od mojej macicy”. Jak mówili, rządzący nie mają prawa decydować o tym, co się dzieje z ciałem kobiet.

Autor: KZ, DS