Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się

24.03.2020

kraj

Od jutra, tj. od 25 marca do 11 kwietnia (Wielka Sobota) będą obowiązywały nowe ograniczenia w przemieszczaniu się.

Zapowiedział to we wtorek (24.03) podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Z domu będziemy mogli wyjść po to, żeby dotrzeć do pracy i z powrotem, udzielać pomocy w ramach wolontariatu w walce z koronawirusem (dotyczy to na przykład osób, które robią zakupy osobom starszym) oraz załatwić niezbędne sprawy życia codziennego (wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem).

Dodatkowo w zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć tylko dwie osoby. Jak podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski, nie będzie to jednak dotyczyć zgromadzeń rodzinnych.

Mateusz Morawiecki poinformował też o nowych zasadach przemieszczania się transportem zbiorowym. Dozwolona liczba osób, jakie będą mogły np. jednocześnie jechać autobusem, będzie musiała odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Premier podkreślił, że te ograniczenia są konieczne, żeby jak najbardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. To, czy Polacy będą stosować się do nowych wytycznych, ma sprawdzać policja.

W Polsce zakażonych jest już ponad 770 osób, zmarło dziewięciu pacjentów.

Premier dodał, że póki co nie zmienia się data wyborów prezydenckich. Te mają odbyć się 10 maja.

Przypomnijmy, że od piątku 20 marca na terenie Polski obowiązuje stan epidemii. Zaostrzone są kary za złamanie nakazowej kwarantanny. Grozi za to grzywna do 30 tysięcy złotych.

Źródło: Kancelaria Premiera RP
Autor artykułu: mp