Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Są wytyczne CKE odnośnie egzaminów. Co budzi kontrowersje?

21.05.2020

region

8 czerwca rozpoczną się matury, 16 czerwca egzaminy ósmoklasisty, a 17 sierpnia egzaminy zawodowe.

Tegoroczne testy będą przebiegać w cieniu epidemii. Wskazówki odnośnie ich organizacji opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Lista wytycznych jest długa, ale, jak zapewnia wicekurator oświaty w Olsztynie Wojciech Cybulski, dyrektorzy mają czas na przygotowanie.

W tym roku zespoły nadzorujące egzaminy pisemne będą mniej liczne. Nad prawidłowym przebiegiem testu w jednej sali będą czuwać co najmniej dwie, a nie, jak wcześniej, trzy osoby.

– To bardzo dużo nam pomoże – podkreśla dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku Robert Hoffmann.

W wytycznych CKE są jednak i takie zapisy, które budzą kontrowersje. Jak na przykład ten, który mówi, że na egzamin mogą przyjść tylko zdrowe osoby. Robert Hoffmann zwraca uwagę na fakt, że podwyższona temperatura u ucznia może być wynikiem stresu, a nie objawem chorobowym.

Wicekurator Cybulski mówi, że każdy taki przypadek ma być rozpatrywany indywidualnie. Zapewnia też, że dyrektorzy mogą liczyć na pomoc kuratorium, zarówno przed egzaminami, jak i w trakcie ich trwania.

Wojciech Cybulski jutro (22.05) będzie gościem Radia 5. Początek audycji o godzinie 11:15. Z wytycznymi CKE można zapoznać się tutaj.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp