Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Sąsiedzi zasiedli do stołu

08.09.2019

Suwałki

VI Międzynarodowy Konkurs Kulinarny „Sąsiedzi przy stole” odbył się w niedzielę (08.09) w Suwałkach. W zmaganiach uczestniczyli kucharze z Suwalszczyzny i niemieckiego Waren. Tematem przewodnim była kuchnia naszego zachodniego sąsiada. To w związku, z obchodzonym w tym roku, 20-leciem współpracy partnerskiej między Suwałkami, a Waren. Wszystko rozpoczęło się otwarciem plenerowej wystawy fotograficznej, ukazującej dwie dekady przyjaźni między miastami. Włodarze zgodnie przyznali, że współpraca rozwija się pomyślnie na wielu płaszczyznach. Następnie w Parku Konstytucji 3 Maja kucharze przystąpili do gotowania. Jak powiedzieli, numerem jeden są ziemniaki i różnego rodzaju mięso.

Przygotowane dania oceniali między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz znani kucharze – Marcin Budynek i Robert Sowa. – Liczy się smak i połączenie kuchni podlaskiej i niemieckiej – stwierdził Budynek.

Wydarzenie co roku przyciąga okolicznych mieszkańców i turystów. – ,,Sąsiedzi przy stole” to kulinarna impreza, która cieszy się dużym powodzeniem – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Zmaganiom kucharzy towarzyszyły warsztaty kulinarne, z udziałem uczniów z Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach. Były też występy artystyczne, stoiska z rękodziełem ludowym i produktami regionalnymi oraz wspólny poczęstunek. Tegoroczną edycję imprezy wygrali kucharze z Suwalszczyzny. Drugie miejsce zajęła drużyna z Waren.


Autor: KZ