Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany 18 lutego 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Marcin Banachowski
Marcin Banachowski

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Ścięcie „watykańskiej” choinki

Foto: radio5.com.pl

Żytkiejmy

Świerk z Nadleśnictwa Gołdap, który trafi na Plac Świętego Piotra w Watykanie został ścięty. W środę (08.11) od rana w Puszczy Rominckiej, na rogatkach Żytkiejm, fachowcy na czele z Adamem Klunderem pracowali przy zabezpieczeniu i ścięciu wyjątkowej choinki. Wyjątkowej, bo 7 grudnia drzewko stanie przed Bazyliką Świętego Piotra.

Zarówno pilarze, jak też leśnicy, czy też zgromadzeni mieszkańcy nie kryli, że to wyjątkowy moment. Ostanie takie wydarzenie miało miejsce 20 lat temu, kiedy to drzewko dla Papieża Jana Pawła II, przywieźli do Watykanu górale. Historia tegorocznej choinki zaczęła się dwa lata temu, kiedy biskup ełcki Jerzy Mazur przedstawił pomysł dyrektorowi Regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Wtedy leśnicy zaczęli rozglądać się za świerkiem, który miałby odpowiednią wysokość i grubość, którego gałęzie byłyby równomiernie rozłożone na pniu i tworzyły gęstą, jak najniżej osadzoną koronę. O szczegółach opowiadał przybyłym dziennikarzom Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku

Ważny był też dostęp do drzewa, bo ścięcie świerku na choinkę wymagało sporo zachodu. Drzewo przed upadkiem zabezpieczały dźwigi, Chodziło o to, aby nie uszkodzić gałęzi. Wszystko z uwagą i precyzją, bo jak przypominał Adam Klunder, miejsca na błędy nie było.

Ścięcie świerku było historycznym wydarzeniem dla Nadleśnictwa Gołdap. Dotychczas miejscowe nadleśnictwo sprzedawało jedynie niewielkie choinki, na potrzeby miejscowych. W tym roku po raz pierwszy choinki z tej okolicy wyjadą poza region. Ścięta dziś do Watynkanu, a kolejna do Gdańska. Jak mówi Grzegorz Jejer, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołdap, to nobilitacja i promocja.

W sobotę, 11 listopada na placu Jana Pawła II w Ełku świerk zostanie poświęcony. Później ruszy w długą, liczącą 2100 kilometrów drogę do Watykanu, gdzie będzie ozdobą Świąt Bożego Narodzenia.

Na miejscu drzewko ma być 7 grudnia, kiedy to delegacja z Polski weźmie udział w audiencji u Papieża Franciszka, oraz zapali symbolicznie światełka na choince. Dekoracje na choinkę wykonają dzieci leczące się na oddziałach onkologicznych niektórych włoskich szpitali.

Autor: AP     Data: 8 listopada 2017

   
Tagi:

16 Komentarzy

 1. ewm Odpowiedz

  Panie Nadleśniczy a jaka to nobilitacja dla miasta Gołdap,jak choinka rosła koło Żytkiejm,szkoda że tego Pan nie zauważył.

 2. SW Odpowiedz

  Dar Diecezji Eickej dla Watykanu dobrze to wygląda. Ja to widzę raczej jako odpust za tych księży z Elku co sobie chłopców sprowadzali do łóżka. Dla zmiany wizerunku można i Tak to rozwiązać.

 3. krzysztof ratownik Odpowiedz

  Zastanawiam się nad technologią powalania tego drzewa, zacięcie jest od przodu, poleciały gałęzie na dźwig i rozerwało włókna z korą z drugiej strony przeciwnie do kierunku zacięcia .
  Czy to był kurs dla początkujących pilarzy przydomowych sztablowników?
  Wstyd Panowie Leśnicy i ZUL-owcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.