Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Skazani za zamieszki

Sąd Rejonowy w Ełku skazał w środę (13.09) trzech uczestników zamieszek, które wybuchły w Ełku po zabójstwie 21-latka w noc sylwestrową. To osoby, które złożyły wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Na rozprawie stawiło się pięciu z dziewięciu oskarżonych osób. Prokuratura zarzuciła wszystkim czynny udział w niebezpiecznym zbiegowisku, a sześciu z nich również zarzut napaści na policjantów.

Trzech oskarżonych przyznało się do winy.

Sąd przychylił się do wniosku oskarżonych o dobrowolne poddanie się karze.

Damianowi T. wymierzył karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych. Zobowiązał go też do powstrzymania się od nadużywania alkoholu.

Adrian S. i Piotr M. zostali skazani kolejno na 4  i 3 miesiące pozbawienia wolności. Po odbyciu kary więzienia obaj przez rok będą musieli wykonywać prace społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie.

Sędzia Piotr Dawidowicz w uzasadnieniu wyroku wyraził swoje niezrozumienie dla zachowania oskarżonych podczas noworocznych zamieszek.

Dwaj pozostali oskarżeni, którzy stawili się dziś w sądzie nie przyznali się do winy. Jednym z nich był radny powiatu ełckiego Tomasz Bartnik, który określił sprawę jako polityczną. Jak tłumaczył – 1 stycznia przed barem z kebabem, gdzie doszło do zamieszek, znalazł się przypadkowo.

Sprawa oskarżonych, którzy nie przyznali się do winy została przez sąd wyłączona do odrębnego postępowania. Dotyczy to również osób, które nie stawiły się dziś w sądzie.

Prokurator Ewa Orzechowska.

Jeżeli oskarżeni nie stawią się również na kolejne rozprawy sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego może wydać wyrok bez ich obecności.

Przypomnijmy, że po noworocznych zamieszkach przed lokalem przy ul. Armii Krajowej w Ełku policja zatrzymała około 40 osób. Większość z nich przyznała się do winy i uzgodniła wysokość kary z prokuratorem. Za udział w zbiegowisku zostali skazani na kary od kilku miesięcy do roku ograniczenia wolności. Ci którzy odpowiadali dodatkowo za napaść na funkcjonariuszy otrzymali kary pozbawienia wolności w zawieszeniu.

2017-09-13 13:17:09