Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Skorzystałeś ze zwolnienia ze składek? Czas złożyć deklarację – przypomina ZUS

29.10.2020

region

Firmy, które wnioskowały o zwolnienie z opłacania składek muszą złożyć deklaracje rozliczeniowe – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jest na to czas jeszcze tylko do końca października.

Chodzi o przedsiębiorców działających w sektorach turystycznym i hotelarskim oraz tych z organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw.

Możliwość zwolnienia z opłat składek za lipiec, sierpień i wrzesień dały zapisy tarczy 5.0. Deklaracje rozliczeniowe muszą jednak trafić do ZUS-u najpóźniej do końca października.

Mówi Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim. Zaznacza też, że nie złożenie deklaracji rozliczeniowej do końca października oznaczać będzie utratę możliwości skorzystania ze zwolnienia z opłaty składek.
W ramach tarczy 5.0 prowadzący firmy mogą wnioskować także o świadczenie postojowe. Mają do niego prawo przewodnicy turystyczni i agenci turystyczni. Ci drudzy mogą otrzymać wsparcie w wysokości 2080 zł, jeśli rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 roku.

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. Przede wszystkim ich działalność powinna mieć charakter sezonowy-tłumaczy Ilukiewicz.

„Tarcza 5.0” wprowadza też dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność gospodarczą, którzy wcześniej już otrzymali postojowe.

Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

Źródło: Radio 5
Autor: jwe