Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Spotkanie w sprawie Rail Baltica w gminie Suwałki

05.12.2019

Suwałki

Wyburzenie jednego z domostw w Poddubówku i przebudowę kilku odcinków dróg przewiduje projekt nowego przebiegu kolejowej trasy Rail Baltica w gminie Suwałki. Najnowszy wariant przedstawili mieszkańcom w czwartek (05.12.19) przedstawiciele PKP. Na spotkanie, zorganizowane w Urzędzie Gminy Suwałki, przybyło ponad 60 osób. Rozmowy przebiegły spokojnie. Nic dziwnego, bo najnowszy wariant drogi nie przewiduje licznych wyburzeń, jak to miało miejsce wcześniej. Linia kolejowa w gminie Suwałki przebiegać będzie bowiem głównie przez tereny leśne, po obecnym torze.

O szczegółach mówi Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki.

Mimo to Zbigniew Mackiewicz zapowiada, że samorząd zgłosi kilka uwag. Wójt liczy, że w Poddubówku uda się uchronić przed wyburzeniem nowe siedlisko, kosztem starego, położonego obok.

Przypomnijmy, że poprzedni przebieg trasy, przeciwko któremu protestowali mieszkańcy, zakładał szereg wyburzeń. W samych podsuwalskich Osinkach było ich kilka. Rail Baltica to międzynarodowa trasa, która ma połączyć Warszawę z Helsinkami. Po nowym torze pociągi będą mknęły nawet do 250 km na godzinę, dlatego PKP musi zaprojektować nowy przebieg z łagodniejszymi zakrętami. W tym celu prowadzi spotkania z mieszkańcami. Podobne odbyły się w Raczkach, Puńsku, Szypliszkach i mieście Suwałki.

Autor: AP