Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy 23 stycznia 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Sprawa działaczy KOD wróciła na wokandę

Foto: radio5.com.pl

Suwałki

Proces w sprawie aktywistów Komitetu Obrony Demokracji odbył się w czwartek (28.12) w suwalskim Sądzie Rejonowym. Chodzi o troje obwinionych w procesie dotyczącym zakłócenia porządku na wystawie generała Władysława Andersa w Archiwum Państwowym w Suwałkach.

Wystawa, o której mowa miała miejsce rok temu. Podczas jej otwarcia w Archiwum Państwowym w Suwałkach przemawiała Anna Maria Anders, córka generała i kandydatka w wyborach uzupełniających do Senatu. Kilka osób ze znaczkami Komitetu Obrony Demokracji głośno zarzuciło wtedy, że prowadzi kampanię wyborczą za publiczne pieniądze. Dzień otwarcia wystawy był bowiem ostatnim dniem kampanii przed wyborami uzupełniającymi do Senatu. Policja skierowała wnioski o ukaranie pięciu osób, a pod koniec stycznia tego roku sędzia Dominik Czeszkiewicz uniewinnił obwinionych. Uznał, że mieli prawo do wyrażenia opinii. W kwietniu, po odwołaniu policji, sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia i w czerwcu zapadł taki sam wyrok jak poprzednio. Sędzia Piotr Taraszkiewicz, uniewinnił obwinionych. Policja ponownie się odwołała. Podczas kolejnej rozprawy, w październiku tego roku, Sąd Okręgowy w Suwałkach uznał, że dwie osoby prawa nie naruszyły. Uniewinniający wyrok został więc w stosunku do nich podtrzymany. Sprawę pozostałej trójki sędzia skierował do ponownego rozpatrzenia. W czwartek (28.12) w suwalskim Sądzie Rejonowym, odbyła się kolejna rozprawa. Obwinieni złożyli dodatkowy materiał dowodowy, i wnioskowali o powołanie na świadków Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji, Jarosława Zielińskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i Anne Marię Anders, senator. Sąd zadecydował że rozpatrzy wniosek obwinionych na kolejnej rozprawie, już w przyszłym roku 2018. Przesłuchany zostanie wtedy między innymi dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach. Jak przyznaje Mecenas Jakub Wende, obrońca obwinionych nie do pomyślenia jest aby proces o wykroczenie był tak często uchylany do ponownego rozpatrzenia.

– Sprawa dotyczy awantury na poziomie obywatelskim. Powoływanie na świadków polityków jest bezzasadne. – mówi Jarosław Golubek, naczelnik wydziału prewencji Komendy Policji w Suwałkach

Jak dodaje naczelnik, to zeznania zwykłych obywateli którzy uczestniczyli w wystawie są najbardziej obiektywne i to ich należy przesłuchać.


 

Autor: MZ/PF     Źródło: Radio 5Data: 28 grudnia 2017

   
Tagi:

44 Komentarzy

  1. Obywatel III RP Odpowiedz

   Przyznaję Tobie rację, Januszu KOCHANY. Będzie jednak problem z ukaraniem, bo winni urządzenia kampanii wyborczej w Archiwum Państwowym posiadają immunitet parlamentarny. Ukaranie ich nie będzie takie proste.

   1. maxgolonko Odpowiedz

    A pamiętasz podróże i POsiedzenia rządu objazdowe i te śniadanka Kopacz w pen dolino ?? czemu wtedy nie kwiczałeś?? Jak myślisz ile to kosztowało i kto za to płacił (nie dziwię się że nie starczało już na 500+ czy płacę minimalną )tym bardziej że asekuracyjnie w te miejsca pielgrzymek nierządu PO leciał samolot. he he ale jaja jak mawia komisar Bieńkowska

    1. skipper Odpowiedz

     Zleź w końcu z PO. Od 2 lat nie mają na nic wpływu. Za to ci obecni obiecywali dobrą zmianę, a nie tylko wymianę przy korycie.

     1. maxgolonko

      Nie mają ??? a kto uruchomił art 7 w UE???/ Za czyją to jest przyczyną kto za tym głosował???

     2. maxgolonko

      Zmiana jest dobra tylko zbyt powolna 2 lata prawie zmarnowane, socjalnie ludziom pomogli ale w sądach się ociągają .

     3. Zdzich

      Golonka, Ty sobie jaja robisz? To PO ma większość w Komisji Europejskiej? W USA tez rządzą, bo i z Departamentu Stanu słychać krytykę?

    1. Obywatel III RP Odpowiedz

     Jako żywo interesujący się historią Polski mogę słowo KOCHANY zamienić na PANIE KOCHANKU. Tak zwracał się do swoich męskich rozmówców jeden z Radziwiłłów. Też pięknie…

   1. Mr Odpowiedz

    Poczekaj, jeszcze bedziesz. Znasz haslo o rewolucji zjadajacej wlasne dzieci? To kiedys do pozytecznych pisowskich idiotow tez sie dobiora. Oby wczesnie dobral sie jednak do pisiorow Trybunal Stanu, dla dobra tego biednego kraju.

  1. maxgolonko Odpowiedz

   Komuna wróciła ??? Więc taką samą komunę mamy w całej starej europie . Pojedź do zachodniej europy i zacznij protestować przeciwko sprowadzaniu muzułmanów a dopiero poznasz co to jest komuna i docenisz nasze wolności i demokratyczne rządy. Pojedź i sprawdź , tylko od razu przygotuj sporą kasę na adwokata i sporządzi testament bo nie wiadomo kiedy wrócisz.

   1. Zofia D. Odpowiedz

    Maksiu, zamiast czytać „W sierści” czy „Od rzeczy” najlepiej sprawdzić samemu. W kwietniu będąc w Paryżu trafiłam na Placu Republiki na protest przeciwko przyjmowaniu kolejnych muzułmanów i udzielania im socjalu. Było jakieś 500-600 osób z hasłami, dwóch kolesi pogadało przez megafon, policja stała obok i pilnowała, żeby nikt im nie przeszkadzał. Paru brodaczy z boku głośno darło gęby, ale za moment zostali uciszeni przez kilku policjantów – grzecznie, z kulturą. Po pół godzinie wszyscy spokojnie się rozeszli, nikt nikogo nie łapał.
    U nas – dziś przeczytałam o gościu, co w Gdańsku na biurze poselskim PIS przykleił kartkę 9×7 cm z hasłem „Nie będziemy spać” czy jakoś tak. Będzie miał sprawę w sądzie z kodeksu wykroczeń.
    To kto ma szykować kasę na adwokata?
    Zaiste, wspaniała ta nasza wolność i demokracja.

    1. ironiczny anglosas Odpowiedz

     Za Komoruskiego. Karę pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 2 tys. zł grzywny wymierzył warszawski sąd za znieważenie w 2013 r. w Łucku ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, na którego ramieniu rozgniótł jajko.” W sobotę, nagle, o 6 rano, do domu narzeczonej Piotra Staruchowicza Katarzyny Ceran, wpada ekipa policyjna. Dzień wcześniej, w piątek, były derby Legia-Polonia. Wpada więc ekipa, wywleka ją z domu, zakuwa w kajdanki, wiezie na „dołek”, i tam przesłuchuje. Ona dopiero po dwóch godzinach dowiaduje się, że chodzi o zarzuty związane z rzekomym wykroczeniem. Miała nie respektować zarządzeń porządkowych podczas meczu, zarządzeń ogłaszanych przez megafony na stadionie. A przedmiotem wykroczenia miało być to, że miała bilet o numerze takim i takim, a siedziała na innym krzesełku. Rzecz działa się na tzw. „żylecie”, czyli tam, gdzie nikt nie siada na krzesełkach numerowanych. Zresztą, nawet w kinach ludzie siadają, jeżeli jest miejsce, gdzie im wygodnie. „. Twórce strony antykomor wywleczony i osądzony a tak mówi Dominika Bychawska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

     – Zastosowane środki, czyli wizyta o szóstej rano funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, są nieproporcjonalne do sytuacji. Typowe działanie mające na celu zastraszenie. Idealnie wpisuje się ono w ostatnie działania rządu, który chce mieć już wpływ na portale internetowe. Także roszczenia ministra Radosława Sikorskiego formalnie dotyczą treści antysemickich, ale de facto wywołują „efekt mrożący”. Na zasadzie: zastanówmy się, czy w ogóle pisać krytycznie o rządzących, bo to może spowodować problemy
     – mówi Dominika Bychawska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która zwraca uwagę, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości od dawna zwraca uwagę, aby politycy nie ingerowali karnie w treści na swój temat.
     – W Polsce obserwujemy inną taktykę. Masowe zatrzymania za antyrządowe hasła są tego wyraźnym przykładem.

     Przypomnijmy, że za poprzedników policja zatrzymała i ukarała wysokimi mandatami białostockich kibiców, którzy trzymali transparent „Donald, matole, twój rząd obalą kibole”. .

   2. Mr Odpowiedz

    Ale ja nie musze nigdzie wyjezdzac – musze to starac sie z calych sil, aby odsunac pisdzielcow od wladzy, majac nadzieje, ze nastepna ekipa postawi ich przed trybunalem stanu. A wtedy wroci demokrcja do Polski i normalnosc. Czego sobie zycze na nowy rok!

    1. edek Odpowiedz

     To długo poczekasz ćwoku bo dla PIS-u rośnie elektorat. Jak zamkną jeszcze paru targowiczan, skorumpowanych sędziów, speców od karuzeli vatowskiej, prywatyzacji kamienic to ty szybciej zdechniesz za nim odzyskasz koryto.

 1. Wacek. Odpowiedz

  Kpina!!! Zorganizowali kampanię wyborcza dla Pani Anders za nasze pieniądze. A ta Pani Anders pokazała swoim wyborcą co o nich myśli i jak będzie dbać o mieszkańców Suwałk. Ani razu nie pojawiła się w naszym mieście. Ale „ciemny lud” to kupił. Już niedługo nastąpi przedawnienie i wszyscy to kupią!!!!!!!

 2. Jan Kowalski Odpowiedz

  Ma pan racje panie Naczelniku, gdyz wiekszosc tak zwanych zwyklych ludzi to wyborcy PiS, ich zeznania beda najbardziej obiektywne. A pani Anders? Gdzie sie podziewa ? W USA w swoim domu ? Czy lata po swiecie za pieniadze podatnika i spotyka sie z polonia?

   1. skipper Odpowiedz

    Nie tylko mieszkańców Suwalszczyzny, pracę parlamentarną także – absencja 30%. Normalnie to takiego pracownika obiboka się zwalnia.

  1. maxgolonko Odpowiedz

   Partia rządzi, partia oskarża, partia sądzi! Demokracja? Masz rację tak było (umorzona afera hazardowa , afera Amber-Gold, ustalanie wspólnej wersji w katastrofie Smoleńskiej, afery drogowe,taśmy prawdy u Sowy, afera FAT-owska itp itd) ale to już się skończyło i już nie wróci tak że nie masz czego się obawiać już Tusk nie zadzwoni do sędziego Milewskiego i nie będzie ustawiał sędziów już nie he he ale jaja he he

   1. Jan Kowalski Odpowiedz

    Zapomniales dodac afery z przejmowaniem kamienic w Warszawie…..w tle z prezydentem L Kaczynskim. Jedni i drudzy siebie warci….

 3. Zuzia Odpowiedz

  w Węgorzewie i w Olsztynie Sad uniewinnił protestujacych, a polucjanci wyszli na kulsonów. Tak i tu będzie. Chyba że zmuszą Sędziego do współpracy z władzą.

 4. mirek Odpowiedz

  Chodzi o troje obwinionych w procesie dotyczącym zakłócenia porządku na wystawie generała Władysława Andersa w Archiwum Państwowym w Suwałkach. ;

  Ludzie – o czym Wy piszecie? Ten proces dotyczy 3 osób ,które zakłócały porządek na tej wystawie w Archiwum Państwowym w Suwałkach. Dziwi mnie ,że SAD bawi się, zamiast zgodnie z obowiązującymi przepisami / w tym przypadku kodeksu karnego / – za zakłócanie porządku przewidziana jest kara – UKARAĆ –

  Jeśli Ci Państwo ,uważali ,że ta Wystawa miała ;tło;polityczne mogli złożyć do Komisarza Wyborczego swój sprzeciw – mieli takie prawo -lecz tego chyba nie zrobili / media nic na ten temat nie wypowiadały się /.
  Natomiast ich przyjazd z Białegostoku,Warszawy i innych miast Polski do Suwałk potwierdza ich ;zamiar; wywołania ;zamieszek; w Suwałkach – za co SĄD powinien ich ukarać.

  1. skipper Odpowiedz

   No to symetrycznie przyjazd obu ministrów i kandydatki z WARSZAWY również potwierdza ich zamiar spowodowania prowokacji poprzez wiec wyborczy w instytucji państwowej. UKARAĆ! ;P

   1. mirek Odpowiedz

    Forum te dotyczy …..;Chodzi o troje obwinionych w procesie dotyczącym zakłócenia porządku na wystawie generała Władysława Andersa w Archiwum Państwowym w Suwałkach. ;……… ………………………… Krótko , zakłócali porządek na tej Wystawie to powinni być ukarani.

    Jeśli Ci Państwo ,uważali ,że przyjazd ministrów i Pani Anders na tą Wystawę jest nie zgodny z prawem wyborczym to dlaczego nie złożyli zawiadomienia do KOMISARZA WYBORCZEGO ?

    A już tak symetrycznie jak tak dopytujesz – to gdzie KOD-wcy byli jak ponad 45 tysięcy ludzi w Warszawie z ich własnych mieszkań wyrzucali ?

    1. Zofia D. Odpowiedz

     Miruś, a gdzie Ty byłeś, jak Hitler wojnę zaczynał?
     Dla wyjaśnienia, to jest ironia, bo mam wrażenie, że nie jej nie zauważyłbyś nawet jakby Cię w zadek kopnęła…

     1. mirek

      Szanowna Pani Zofio !
      Życzę Pani w nadchodzącym ROKU 2018 i następnych latach zdrowia,mądrości i poszanowania innych .

    2. Obywatel III RP Odpowiedz

     Mirku ! Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. To Policja uważa, że ci „oskarżeni” zakłócali porządek. Właśnie o to w tym procesie chodzi. Co to jest zakłócanie porządku i czy protest członków KODu był „zakłócaniem” porządku”. To był protest przeciwko prowadzeniu KAMPANII WYBORCZEJ w budynku państwowym, a tego zabrania Kodeks Wyborczy.
     PS. Mirku ! Jeżeli chodzi o Warszawę to nikt nie wyrzucał ludzi z ICH własnych MIESZKAŃ. TO NIE BYŁY ICH MIESZKANIA. Oni mieszkali w CUDZYCH kamienicach. Tak właśnie sprawa wygląda. Inną zaś sprawą jest ” szemrane odzyskiwanie” ( pozyskiwanie) przez różnych takich tych kamienic.

     1. mirek

      Obywatelu III RP jeśli sam piszesz ……; To był protest przeciwko prowadzeniu KAMPANII WYBORCZEJ w budynku państwowym, a tego zabrania Kodeks Wyborczy ;………………….. to podlega rozpatrzeniu przez KOMISARZA WYBORCZEGO a nie SĄD – jeśli KOD takie
      zawiadomienie złożył .
      SĄD na tym procesie rozpoznaje sprawę zakłócenia porządku na tej wystawie przez ludzi przyjezdnych min. z Warszawy,Białegostoku i innych miast Polski do Suwałk -żeby wywołać ;zamieszki; . Uważam jako suwalczanin i jako Polak ,że POLICJA jest po to żeby utrzymywać porządek i bezpieczeństwo wszędzie na terenie RP . Każdy , bez względu na jego przynależność partyjną czy inna podlega jednemu PRAWU obowiązującemu w RP. Za tego typu zakłócanie ;porządku ;na tej wystawie – uważam należy się ;UKARANIE;.

  1. Obywatel III RP Odpowiedz

   Janusze won z…, a niech tam. Są święta – wkrótce Święto Sześciu Króli- niech więc Janusze dalej mieszkają w Suwałkach. I Grażyny i Sebixy . Miejsca w Suwałkach nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.