Imieniny: Reginy, Patryka, Zbyszka 17 marca 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Arkadiusz Sikora
Arkadiusz Sikora

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Sprzeciw samorządowców

Foto: UM Suwałki

Region

Zawiązany komitet protestacyjny i apel do rządu, w sprawie planowanych zmian w ordynacji wyborczej do samorządów – to efekt wczorajszego spotkania 1600 samorządowców z terenu całej Polski w Warszawie, podczas Forum Samorządów. Nasz region reprezentowali prezydenci Ełku  i Suwałk, zastępca burmistrza Augustowa oraz wójtowie Starych Juch i gminy Ełk.

Samorządowcy zaprotestowali  przeciwko wprowadzanym i planowanym przez PiS zmianom prawa.  Jak czytamy w przyjętym podczas spotkania apelu, zdaniem samorządowców: „Zmiany te zmierzają do ponownej centralizacji państwa oraz pozbawienia samorządu terytorialnego możliwości – zagwarantowanego w Konstytucji RP – rzeczywistego uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej. Działania te pozostają w sprzeczności z konstytucyjną zasadą pomocniczości i prowadzą do pozbawienia członków społeczności lokalnych przysługujących im praw i uprawnień”

Lokalnym włodarzom nie podobają się między innymi zapowiedziane przez PiS nowe regulacje w ordynacji wyborczej. Mowa o wprowadzeniu dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Podczas spotkania przyjęta została „Karta Samorządności”, a także powołano Samorządowy Komitet Protestacyjny.

– Na początku maja planowana jest demonstracja w Warszawie w obronie samorządu – mówi prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Nie wszyscy samorządowcy w regionie są przeciwni rządowym zmianom. Bardzo dobrze propozycję kadencyjności samorządowców ocenia Wojciech Iwaszkiewicz burmistrz Giżycka. Jak mówi – to wprowadziłoby pewien porządek w samorządach.

Zgodnie z zapowiedziami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego najbliższe wybory samorządowe przeprowadzone miałyby być według nowej ordynacji. Głosy wrzucać będziemy do przezroczystej urny, zmienione zostaną również zasięgi okręgów wyborczych na przykład w Podlaskiem i w Warszawie. Na razie jednak nic nie wiadomo o istnieniu projektu nowej ordynacji na papierze i na więcej szczegółów musimy poczekać.

Nowa ordynacja wyborcza musi być uchwalona nie później niż na pół roku przed wyborami, a te wypadają 11 listopada 2018 roku.

apel zmp

Autor: wk     Data: 17 marca 2017

   
Tagi:

33 Komentarzy

 1. jan Odpowiedz

  Wspaniała decyzja Pana Kaczyńskiego. Oczywiście szkoda takich włodarzy jak Pan Andrukiewicz który przez swoje kadencje przebudował miasto i ma ogromne poparcie nadal. Bylibyśmy dumni by reprezentował nas w Sejmie. Ale kliki są gigantyczne. W naszym regionie byli tacy co „rządzili po 30 lat i doprowadzili do ruiny Gminy. Np Miłki. Przewietrzenie się przyda. Protestować możecie do woli Pis ma większość a i ludzie go poprą.

  1. Tomek Odpowiedz

   @ jan , PIS to może sobie pogrzebać w czterech literkach , Ełczanie zdecydują kto będzie przyszłym Prezydentem Ełku . Będziemy zbierać podpisy , aby żadna menda z PIS nie dostała się do rządzenia Ełkiem . Jak tak chwalisz Kaczkę to czemu w Polsce jest tak zle ? , ten rząd to darmozjady nic więcej emerytury ludziom pod psem ile dali ? , 500 plus Janie będziesz spłacał tatka latka . Odpowiemy dla PIS w referendum , to samo oświata , idioci wracają do PRL , za ileś lat przyjdzie nowa władza i rozwali tą reformę oświaty . Zamiast PIS brać się za poważne tematy , niestety bierze się za miasta , gminy . Dlaczego od siebie nie zaczną te gęby ? , w sejmie trzeba czystke zrobić .

   1. siła Odpowiedz

    Pierdolisz bajki ,dość klik złodziejskich,gdzie mieszkasz pewnie w mieście to nie wiesz co obiecują dla wsi g ó r y ,a w zasadzie nic się nie dzieje.Na zebraniach wiejskich to wsztstko jest do zrobienia ,co roku dziury naprawiają w jezdni i 1000 pomysłów niezrealizowanych

 2. Hubert Piotrowski. Odpowiedz

  Andrukiewicz kłamie, rozpuszcza plotki i płacze. Gdzie teraz znajdzie robotę były prezydent miasta ? 🙂

 3. ewa Odpowiedz

  Już oni mają alternatywę po przegranych przyszłorocznych wyborach samorządowych, spółki miejskie i inne instytucje podpadające pod miasto taką mają politykę kadrową że miejsca znajdą się napewno.

 4. Henio Odpowiedz

  Tomek to jakiś przydupas Andrukiewicza, czas na zmiany, koniec patologii, siedzą po kilka kadencji i niewiele robią, prezesi ełckich spółek zarabiają np. od 30 tys. wodociągi, 15 puk,- tak podały w ubiegłym roku rozmaitości – zasiadają w radach w innych spółkach a pracownik np w puk 1.600 i niech sie cieszy ze ma pracę CZAS NA ZMIANY CWANIAKI

  1. tek Odpowiedz

   Heniu ! się nie nadymaj,bo ci żyłka pęknie.Wygraj konkurs na prezia zarabiaj i cwaniakuj , nikt ci tego nie broni.Czasy,kiedy wszyscy mieli równe żołądki minęły bezpowrotnie.

  2. xyz Odpowiedz

   Heniu, Ty nadal będziesz zarabiał 1600. Tyle że do roboty będzie Ciebie poganiał cwaniak spod innego znaku, jeszcze nienachapany.

  3. Tomek Odpowiedz

   @ Henio , Widzę że usiadłeś na mnie , nikogo pupilkiem nie jestem i nie będę . Zmiany niech zaczną od siebie , mają mordy jak szafa trzydrzwiowa . Mogę ciebie zapewnić , Prezydentem nie będzie żaden z PIS Ełk wybierze sam , będą wybory i basta . Zapamiętaj obywatele wybieraja albo odsuwają nawet przez referendum Prezydenta . Kaczka nie ma rodziny , co on wie o życiu , u niego tylko kot w domu haha Kaczka powinna usunąć się od władzy , PIS obywatele pogonią spokojnie przyjdzie czas .

  1. xyz Odpowiedz

   Nie skończy się na pewno. Nowi tez mają kolesiów i pociotków, którym trzeba będzie dać zarobić. I to szybko, bo po 2 kadencjach dostęp do koryta się zamknie.

 5. sąsiad Odpowiedz

  Nie popieram majstrowania przy wyborach,bo to oznacza tylko ograniczanie woli wyborców.Nie popieram też obrony stołków przez zainteresowanych,bo to wygląda na bycie sędzią we własnej sprawie.Demokracja to może nie najlepszy system.Ale skoro taki został już wybrany,to nie można go ograniczać i nim dorażnie sterować.Wyborcy ,którzy idą na wybory są świadomi swojego wyboru i nie wolno ich ograniczać w ich prawach.Dlaczego np: taki prezydent,burmistrz czy wójt zdobywający w kolejnych wyborach ok. 70% głosów wyborców miałby być pozbawiony startu w następnych wyborach ? Nie wolno próbować „uszczęśliwiać” ludzi na siłę,bo to już było i się nie sprawdziło.

 6. Henio Odpowiedz

  a tomek to przydupas obecnej całej władzy w Ełku i widocznie też albo siedzi na niezłym stołku albo liczył że teraz coś dostanie i chyba się przeliczył biedaczek że taki wnerwiony – proponuję nerwosol – pa pa grubasku

  1. Tomek Odpowiedz

   @ Henio , Jeszcze raz ci powtarzam , nie bronię obecnego Prezydenta , krytykuje też obecną władzę . Ale nie wyobrażam sobie aby miastem Ełk rządził ktoś z PIS , ostatni raz ci powtórzę to my mieszkancy Ełku możemy odwołać obecnego Prezydenta , np . przez Referendum . Od 18 roku życia głosuje w wyborach , ja decyduje , nikt za mnie dlatego nie pozwolimy obecnemu rządowi robić co oni chcą . Pan Kaczyński niech rządzi w swoim ogródku , od Ełku to won . Pan Błaszczak , Pan Macierewicz , Pani Zalewska powinni poddać się do dymisji , głupszego rządu już nie będzie . I jeszcze jedna sprawa , nie pracuje w UM , odwiedzam tylko czasami ten urząd bo mam sprawy które mi w Ełku się nie podobają . Także to tyle Heniu , jesteś fanem PIS , ja na PIS głosowałem kiedyś , nie jestem też za PO bo nic przez 8 lat nie zrobili . Głosowałem na Kukiz 15 , a teraz tego żałuje oni są jeszcze gorsi od PIS a głosować trzeba , nikt za mnie tego nie zrobi .

 7. Lidka Odpowiedz

  Choć jedna zmiana w wykonaniu PiS jest w porządku. Popieram, może rządzenie kolegów w Augustowie się skończy.

 8. Magik Odpowiedz

  Fakt, niektórzy mają krótką pamięć. Pani senator z pisu też była wcześniej z naszego lokalnego dobra. Poparli pis a teraz, jak Ci realizują swój program wyborczy to im nie w smak – a wtedy tak? Czy nie nazywa się to hipokryzja? Ta kadencyjność to może i dobre rozwiązanie choć faktycznie szkoda części samorządowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.