Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Stare Juchy jak malowane

30.01.2019

Stare Juchy

Stare Juchy jak malowane oglądać będzie można już niedługo w Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy. Mowa nie o wystawie, ale o pojedynczym obrazie, za którym kryje się niesamowita historia.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia z urzędnikami gminy Stare Juchy skontaktowała się pani Marcelle Buma, na co dzień mieszkająca w Holandii. Kobieta poinformowała, że posiada pochodzący z 1925 roku obraz Starych Juch i chciałaby go przekazać gminie w formie darowizny.

Obraz podpisał niejaki Adalbert Beckkerrn. Pani Marcelle, specjalistka od historii sztuki, przyznała, że najprawdopodobniej był to jej przodek.

– tłumaczy Renata Nowosielska z Urzędu Gminy Stare Juchy.

Jak udało się ustalić urzędnikom, malarz pochodził ze Starych Juch. Pracownicy gminy byli w stanie także dokładnie wskazać miejsce, jakie uchwycił na pejzażu. To Kościół Rzymskokatolicki pw. Trójcy Przenajświętszej. Świątynia przetrwała do dziś, jednak przez prawie wiek od namalowania obrazu zmieniło się całkowicie jej otoczenie. Gmina znacząco się rozbudowała, a wokół kościoła pojawiły się nowe budynki i ulice.

Źródło: Urząd Gminy w Starych Juchach
Autor artykułu: mp