Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Stracili nie tylko kontrabandę, ale i auta

12.05.2019

Gołdap

Ford windstar, renault oraz hyundai trafiły na parking Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Nie są to jednak nowe auta, które będą wykorzystywane do codziennej służby, a efekt działań funkcjonariuszy tej jednostki z przejścia granicznego w Gołdapi. W ciągu zaledwie trzech dni ujawnili trzy przypadki przemytu nielegalnych papierosów i lekarstw. A wspomniane auta zabezpieczone zostały, jako dowody w sprawie.

Do ujawnienia kontrabandy w dwóch pierwszych przypadkach doszło, dzięki wykorzystaniu nowoczesnego urządzenia rentgenowskiego. Kierowca forda zgłosił do odprawy na przejściu granicznym w Gołdapi w minioną niedzielę (05.05.). Funkcjonariusze analizując obraz RTG zauważyli nieprawidłowości w budowie progów auta. Podczas szczegółowej kontroli ujawniono specjalnie wykonaną skrytkę konstrukcyjną, a w niej 140 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. – By się do nich dostać konieczne było zdemontowanie tapicerki bocznej pojazdu – ujawnia Ryszard Chudy, rzecznik prasowy Warmińsko- Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Ponad 640 paczek nielegalnych papierosów pogranicznicy zabezpieczyli także następnego dnia. Tym razem kontrabanda ukryta była w metalowych profilach dachu. By dotrzeć do specjalnie skonstruowanej skrytki trzeba było zdemontować górne półki bagażowe, oświetlenie oraz mechanizm rozporowy, maskujący dostęp do schowka.

W obu przepadkach przemytu papierosów wobec kierowców wszczęte zostały sprawy karnoskarbowe.

Jako ostatni na parking skierowany został hyundai. W boczkach bagażnika funkcjonariusze znaleźli ponad 1200 opakowań leków. – A wśród nich amoksycylina i biseptol, leki na polskim rynku dostępne wyłącznie na receptę – podkreśla Ryszard Chudy. Za próbę przemytu podróżny został ukarany mandatem w wysokości 4,5 tys. zł. Leki zabezpieczono w magazynie depozytowym.

Dodajmy, że była to już 11 próba przemytu leków ujawniona przez funkcjonariuszy z Oddziału Celnego w Gołdapi od początku roku.

Źródło: W-MOSG
Autor: jwe